CIVIL - NET, Debrecen (168) elektronikus hírlevél

 

Hírért hírt ajánlunk cserébe!

 

Híreket várunk az

-  E-mail: adattar@axelero.hu - 

Web oldal:  www.c3.hu/~adattar

címre, hogy azt továbbíthassuk !

 

Megjelenteti: a Kelet-magyarországi Közösségszolgálat Alapítvány

 4028. Debrecen, Simonyi út 14. sz. Telefon és fax: 52-412-424

Minden, ami civil a régióban:

www.civilmagyarorszag.hu

 

Szerkesztette: Csoborkóné Reményi Andrea és Dr. Vikárné Kéry Judit

 

Akikhez eljut hírlevelünk: a Hajdú-Bihar megyében e-mail hozzáféréssel rendelkező nonprofit szervezetek, helyi önkormányzatok, a proHáló programban résztvevő szervezetek és együttműködő partnereink.

 

A hírlevélben közölt információk továbbadásánál szíveskedjenek feltüntetni a hírforrást:    Civil-net, Debrecen, elektronikus hírlevél

 

 

2004. 04. 20.

 

 

T a r t a l o m j e g y z é k :

 

·       Civil hírek

·       Cikkek

·       Lapszemle

·       Pályázat

 

Civil hírek

 

Az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium regionális információs napot tart.

 

2004. április 27-én 10.00 órai kezdettel.

Pályázati kiírások részletes ismertetésére kerül sor.

Helyszín: Debrecen, Új Városháza (1. emelet házasságkötő terem), Debrecen, Kálvin tér 11.

Az információs napon való részvétel ingyenes. A szervezők kérik, hogy a résztvenni szándékozó előzetesen regisztrálja magát a regisztrációs lap visszaküldésével az alábbi elérhetőségeken:

E-mail: veres.csilla@kaiconsulting.hu

Fax: (06-44)-500-233

Forrás: A szervezet információs irodánknak küldött írásos tájékoztatója.

 

Az Életreform Háza 2004. tavaszi programjai

 

Az Életreform egyesületben keddenként 17.30-tól REIKI meditáció, gyógyító kör. Vezeti: Kövesi Péter tradicionális reikimester. Utána: előadások 18-20 óráig.

 

Április 27-én: „Őshagyományaink” sorozatban: Tavaszi táltos hagyományok. Sólyomfi Nagy Zoltán regős-tanító műsoros előadása.

Április 30-án 17 órától: A torinói lepel titkairól tart előadást Anders Gyula.

 

Helyszín: Életreform Ház Debrecen, Bethlen u. 14. Tel.: 411-272

Forrás: A szervezet információs irodánknak küldött írásos tájékoztatója.

 

Cikkek

 

Civil díj - Koppányi István emlékére.

Több mint 100 ezer forintot adott össze 28 magánember és 11 szervezet, hogy az idén nyolcadik alkalommal adják át a Koppányi István emlékére alapított díjat. Azzal a céllal, hogy a fiatalon elhunyt népművelő szellemiségét megőrizzék, hogy a civil ügyekbe vetett hitét tovább vigyék.

Az idei, április 16-i díjátadást megelőzte egy másik ünnepség is. Katona Mária a debreceni Mobilitás-iroda, a Kelet-magyarországi Regionális Ifjúsági Szolgálat vezetője kezdeményezésére az iroda debreceni székhelyén - a Gambrinus köz első emeletén - Koppányi Istvánról elnevezett termet avattak. E teremben vette át az idei civil díjat a Kelet-magyarországi Közösségszolgálat Alapítvány elnöke, Groskáné Piránszki Irén és alelnöke Józsa Kálmán.

Ez az alapítvány kilencedik éve Koppányi István elveivel teljes összhangban - hatékonyan segíti a civil társadalom épülését, folyamatosan tanácsokkal, információkkal és számos más módon támogatja a régió civil szervezeteit. Groskáné Piránszki Irén kezdeményezte, hogy a Koppányi István emlékére létrehozott civil díj alapítványi formát kapjon. Ehhez ajánlotta fel a most kapott több mint 100 ezer forintot.

Forrás: Hajdú-Bihari Napló április 19. száma.

 

Működési támogatásra pályázhatnak.

A Nemzeti Civil Alapprogram tanácsa megfogalmazta a civil szervezetek támogatásának alapelveit. Előreláthatólag e hónap végétől első körben működési támogatásra lehet majd pályázni - tájékoztatott Groskáné Piránszki Irén, aki régiónkat képviseli az NCA tanácsában. A civilek számára pénzt osztó kollégiumokhoz bármelyik - a hatályos törvényi előírásoknak megfelelő - szervezet pályázhat. A legkisebb nonprofit szervezet is számíthat a civil alaptól kapható forrásra. Ezt rögzíti az első támogatási alapelv, amelyet az NCA tanácsa márciusi ülésén fogalmazott meg és fogadott el. Megtudhatjuk még, hogy működési támogatásért a 7 megyére kiterjedő hatókörű szervezeteknek az országos hatókörű szervezetek támogatási kollégiumához kell fordulnia, a kisebb szervezetek viszont a székhelyük szerint illetékes regionális kollégiumtól kaphatnak pénzt. Új elem, hogy önkéntesek fogadásának és foglalkoztatásának költségeire is adható be pályázat. Egy szervezet egy évben legfeljebb 18 millió forint támogatást kaphat az NCA-tól, ebből legfeljebb 7 millió forint fordítható működési költségre. A pályázatok elbírálásakor megkülönböztetett figyelemmel kell értékelni minden olyan szervezetnek a pályázatát, amelynek esetében a saját forrás bővítésének akadálya van, ezzel biztosítható az esélyegyenlőség segítése - tette hozzá Groskáné Piránszki Irén.

Forrás: Hajdú-Bihari Napló április 19. száma. 

 

Lapszemle

 

Megjelent a Kamarai Hírlevél 2004. áprilisi száma, mely a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara lapja. (4025 Debrecen, Petőfi tér 10.)

 

A tartalomból:

- A felkészítő program - hogy a hátrányból előny legyen

- Pályázati felhívás a Magyar Termék Nagydíjra

- Építőipari körkép - várakozó állásponton a vállalkozások

- Irány a török Riviéra

- Az adatszolgáltatók számíthatnak az APEH fokozott ellenőrzésére

- Kinek lehet uniós adószáma?

- Ismerkedjünk az Európai Unióval! Adózási szabályok az Unióban

- Az év üzlete 2004 címre pályázók

- A napfényes országok és a vízpart a sláger

- Hajdú-Bihar megye külkereskedelme 2003

- Honlap: www.hbkik.hu

 

Megjelent az Ugródeszka 2004. áprilisi száma, mely a Mobilitás Információs Iroda havi kiadványa. (1024 Budapest, Zivatar u. 1-3.)

 

A tartalomból:

- KOMPASZ, kézikönyv a fiatalok emberi jogi képzéséhez

- Hálózatépítő projektek - a csoportos kezdeményezések európai szintű együttműködése

- Kitüntetések

- A Mobilitás Információs Szolgálat nyílt napja

- Képzés nemzetközi ifjúsági cserét szervezők számára az Ifjúság 2000-2006 Programról

- Megjelent az Ifjúsági Szemle 2. száma

- Az ember és a munkája - II. nemzetközi gyermek- és ifjúsági festőverseny

 

Megjelent a Vámospércsi Hírek 2004. áprilisi száma. (4287. Vámospércs, Malom u. 2.)

 

A tartalomból:

- Vágjuk a centit (?)

- Valóra válik a márciusi ifjak álma

- Jeles napok „Szent György havában”

- Nagy Sándor János képzőművész

- Önkormányzati hírek

- Jogi tanácsok

  A büntető törvénykönyv és a lakás célú állami támogatások módosítása

- Farsangi mulatság a Szociális Szolgáltató Központban

- Nemzetközi ifjúsági táborok

 

 

Pályázat

 

Az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA) Kuratóriuma nyílt pályázatot hirdet

 

Foglalkoztatási célú nonprofit (civil) szervezetek kialakítását, szakmai támogatását és az EU-s lehetőségeinek kihasználását segítő hálózat működtetésére.

 

A támogatási program azonosítója: CIVILHÁLÓ/2004

Pályázhatnak:

Olyan, Magyarországon 2002. december 31-ig bejegyzett foglalkoztatási célú nonprofit szervezetek és a szövetségek által létrehozott konzorciumok, amelyek rendelkeznek országos lefedettségű, kiépített hálózattal, és a pályázat szakmai tartalmát teljes körűen vállalják fel.

 

Beadási határidő: 2004. május 20.

A pályázattal kapcsolatban információ kérhető a programvezetőtől (telefon: 388-1270), illetve a www.ofa.hu  honlapról.

Forrás: Népszabadság április 19. száma.

 

Az Erőforrás Alapítvány - United Way Magyarország nyílt, országos pályázatot hirdet közhasznú és kiemelten közhasznú szervezetek, valamint 16-26 év közötti fiatalok önkéntes, önszervező csoportjai számára

 

1. Egészségügyi-szociális program olyan közhasznú és kiemelten közhasznú szervezetek számára, amelyek házi segítségnyújtás keretében idősek, krónikus betegek, fogyatékkal élők, egyedülállók, vagy szociálisan hátrányos helyzetben lévő gyermekes családok számára nyújtanak minőségi szolgáltatást.

 

A program célja:

Az egészségügyi és szociális program keretében konkrét, házi segítségnyújtás és támogató szolgálat keretében megvalósítandó projekteket támogatnak, amelyek idős, krónikus beteg, vagy fogyatékkal élő egyedülállók, illetve szociálisan hátrányos helyzetben lévő gyermekes családok számára otthonaikban biztosítanak támogatást.

A program célja, hogy a pályázók az igénybe vevő részére önálló életvitelének fenntartásával-szükségleteinek megfelelően- lakásán, lakókörnyezetében életminőséget javító minőségi szolgáltatást nyújtsanak.

 

2. Önkéntes, önszervező, a helyi közösség érdekében tevékenykedő olyan 16-26 év közötti fiatalok csoportjai számára, akik egyedülállók, vagy gyermekes családok számára házi segítségnyújtást végeznek időseknél, krónikus betegeknél, fogyatékkal élőknél, egyedülállóknál és szociálisan hátrányos helyzetben lévő gyermekes családoknál.

 

Ebben a kategóriában azok a csoportok pályázhatnak, amelyek bejegyzett egyesület vagy alapítvány keretein belül végzik tevékenységüket, illetve informális csoportok egy már bejegyzett szervezet befogadó nyilatkozatával rendelkeznek. Az Alapítvány fenti programjától eltérően nem feltétele a pályázat benyújtásának a szervezet közhasznú vagy kiemelten közhasznú státusza.

A program célja:

A program egyik kiemelt célja, hogy meghonosítsa, fejlessze, népszerűsítse a helyi közösség érdekeit szolgáló önkéntes munka gyakorlatát a fiatalok, 16-26 éves korosztály körében. Olyan programokat támogat, amelyek szervezett formában, a fiatalok kezdeményezése alapján, szakmai vezető irányítása mellett (szociális szakember, gyógypedagógus, pedagógus) lehetőséget nyújtanak önkéntes munka végzésére.

A támogatott programok tevékenységi köre:

1. Közhasznú és kiemelten közhasznú szervezetek esetén házi segítségnyújtás és támogató szolgálat az ellátást igénybe vevő részére, fizikai, mentális, szociális szükséglete szerint saját környezetében, életkorának, élethelyzetének és egészségi állapotának megfelelően, meglévő képességeinek fenntartásával, felhasználásával, fejlesztésével, életvitelét megkönnyítő minőségi szolgáltatásokkal az alábbiak szerint:

- az ellátást igénybe vevővel segítő kapcsolat kialakítása és fenntartása,

- az orvos előírása szerinti  alapvető gondozási, ápolási feladatok ellátása,

- a segítségnyújtás higiénia megtartásában,

- közreműködés az ellátást igénybe vevő háztartásának életvitelében (bevásárlás, takarítás, mosás, meleg

  étel biztosítása stb.),

- segítségnyújtás az ellátást igénybe vevőnek a környezetével való kapcsolattartásában,

- segítségnyújtás az ellátást igénybe vevőt érintő veszélyhelyzet kialakulásának megelőzésében, a kialakult veszélyhelyzet elhárításában,

- részvétel az egyéni és csoportos szabadidős, foglalkoztató és rehabilitációs programok szervezésében,

- az ellátást igénybe vevő segítsége a számukra szükséges szociális ellátásokhoz való hozzájutásban.

Támogató szolgálat működtetése esetén:

- személyi segítő szolgálat működtetése, amely a fogyatékos személy aktív közreműködésével

  segítséget nyújt:

    - a fogyatékos ember személyi (higiénés, életviteli, életfenntartási) szükségleteinek kielégítéséhez,

    - a társadalmi életben való teljes jogú részvételhez,

    - az önálló munkavégzéshez, tanulmányok folytatásához, szociális és egészségügyi szolgáltatások

      igénybevételéhez, kulturális, művészeti, sport, szabadidős tevékenységek végzéséhez,

- szállító szolgálat működtetése az alapvető szükségletek kielégítését segítő szolgáltatásokhoz,

  közszolgáltatásokhoz való hozzájutás biztosítása érdekében,

- tanácsadás.

 

2. Ifjúsági saját kezdeményezésű, önkéntes programok esetén a tevékenység kiterjedhet:

- közreműködés az ellátást igénybe vevő háztartásának vitelében (az igénybe vevő szükségletének

  megfelelően - bevásárlás, gyógyszerkiváltás, mosás, takarítás, javítási munkálatok a ház körül stb.)

- idősek, krónikus betegek, fogyatékkal élők esetén az egészségi állapotuknak megfelelően, meglévő

  képességeinek fenntartásával, felhasználásával, valamint szociálisan hátrányos helyzetben lévő

  családok gyermekei számára, a gyermekek életkorának megfelelő szabadidős programok szervezése

 

Mindkét célterületen belül prioritást élveznek:

- Az adott térségben ellátatlan célcsoportoknak szóló programok,

- Az életminőség érzékelhető javítását célzó szolgáltatások,

- A preventív, innovatív, kreatív programok és szolgáltatások,

- Az ország elmaradott régióiban, kistérségeiben működő programok.

A pályázat benyújtására jogosultak köre:

1. Közhasznú, vagy kiemelten közhasznú besorolásukról végzéssel rendelkező, Magyarországon bejegyzett szervezetek, a 200.000 és 1.000.000 Ft közötti összegű támogatásra, kizárólag az Alapítvány által kiadott pályázati űrlapon nyújthatják be pályázatukat.

2. Az ifjúsági program esetén, Magyarországon működő, bejegyzett, végzéssel rendelkező szervezetek, illetve informális csoportok bejegyzett szervezet befogadó nyilatkozatával, a 100.000 és 200.000 Ft közötti összegű támogatásra, kizárólag az Alapítvány által kiadott pályázati űrlapon nyújthatják be pályázatukat.

A pályázat postára adásának határideje: 2004. május 18.

 

Pályázati csomag és további információ kérhető:

Erőforrás Alapítvány - United Way Magyarország

Kőműves Eszter programvezető

1133 Budapest, Pozsonyi út 54. V/1.

Telefon: 320-8110

Fax: 239-9147

E-mail: eszter.komuves@unitedway.hu

A pályázati csomag letölthető a www.unitedway.hu  címen az Internetről.

Forrás: www.nonprofit.hu  weboldal.

 

A közgyűlés etikai bizottsága pályázatot ír ki

 

Karitatív, szociális tevékenységek és ifjúsági programok támogatására

 

Pályázók köre:

Egyházak és velük együttműködő civil szervezetek.

Formanyomtatványt Debrecenben a régi városháza 49-es szobájában lehet átvenni.

A pályázat beadási határideje: 2004. május 20.

Forrás: Hajdú-Bihari Napló április 13. száma.

 

A Gyermek és Ifjúsági Alapprogram Tanácsának 2004. évi pályázatai

 

1. Gyermek és ifjúsági szervezetek képzéseinek támogatása

 

A pályázat célja:

Olyan képzési programok támogatása, melyek legalább két tervezési-statisztikai régió, összesen legalább hat településen működő szervezet vagy szervezetköri együttműködés részvételével megvalósuló szervezeti képzések (elsősorban forrásteremtés, kommunikáció, programszervezés, vezetőképzés).

Beadási határidő: 2004. június 15.

 

2. Gyermek és ifjúsági szervezetek infrastrukturális fejlesztésének támogatása

 

A pályázat célja:

A gyermek és ifjúsági szervezetek számítógépes munkaállomással való támogatása.

Pályázatot nyújthatnak be:

- Az internetes pályázati rendszerben regisztrált szervezetek,

- Társadalmi szervezetek (kivéve pártok és szakszervezetek),

- Alapítványok,

- Egyházak ifjúsági szerveződései,

amelyek:

- gyermek és ifjúsági közösségeket fognak össze, vagy

- a gyermek és ifjúsági közösségek számára szolgáltatásokat biztosítanak, vagy

- a gyermek és ifjúsági korosztályok érdekeinek képviseletét és/vagy szolgálat/élethelyzetük feltárását vállalták fel létesítő okiratukban, vagy

- más, az alapszabállyal/alapító okirattal egyenértékű dokumentumában a gyermek és ifjúságügyet kiemelt célként megjelenítik.

A pályázat beadási határideje: 2004. június 30.

 

3. Gyermek és ifjúsági szervezetek által kiadott nyomtatott és elektronikus médiatermékek támogatása

 

Pályázat célja:

Olyan nyomtatott és elektronikus médiatermékek megjelenésének, élőállításának támogatása, amelyek elősegítik a gyermek és ifjúsági szervezetek híreinek belső és/vagy külső áramlását, segítséget nyújtanak a szervezetek tevékenységének, szolgáltatásainak és programjainak megismeréséhez.

A pályázat beadási határideje: 2004. június 01.

 

4. Gyermek és ifjúsági szervezetek rendezvényeinek támogatása

 

A pályázat célja:

Olyan tematikus, országos jelentőségű gyermek és/vagy ifjúsági rendezvények támogatása, amelyek szervesen illeszkednek az országos gyermek és/vagy ifjúsági szervezetek éves szakmai tevékenységébe, munkájába, továbbá olyan gyermek és/vagy ifjúsági rendezvények támogatása, amelyek legalább két tervezési-statisztikai régió összesen legalább hat településén működő szervezet részvételével valósul meg.

A pályázat beadási határideje: 2004. szeptember 15.

Pályázati információ:

Telefon: 40/444-555 (ingyenesen hívható)

www.gyism.hu/palyazat

A pályázatokhoz külön űrlap nem igényelhető, minden egyes kategóriát elektronikusan kell beküldeni előzetes regisztráció alapján.

Forrás: Matrix áprilisi száma.