Hogyan szerkesszünk narancsot?

Egy négyzet alapú területen fehér papírtestek lebegnek fehér “papírturbinák” felett.
A testek készítésekor olyan gömbbe írható formákból indultam ki, mint a szabályos és félszabályos geometriai testek, valamint néhány egészen más szerkesztési elgondolásból, amilyen pl. a gömbfelület spirális megközelítése a narancshámozás mintájára. (Kvázitranszformáció a gyerekkorból.)
Amikor elkezdtem ezzel foglalkozni, két látszólag egymáshoz közelálló rendszer a priori összeegyeztethetetlensége érdekelt: a sík- és a térgeometriáé. Míg bizonyos formákat kényelmesen létrehozhatunk a síkból, pl. egy kocka készítése nem okoz semmilyen nehézséget s így a síknak és a térnek egy kompatibilis viszonyát sugallja, a gömbkiterítés esetében a két rendszer közötti végleges ellentmondás fejezõdik ki. Bár a probléma absztrakt, nap mint nap találkozhatunk ennek többé-kevébé nyilvánvaló megjelenéseivel, pl. atlaszokban fellelhetõ furcsaságokkal, mikor a vetítés torzítása miatt Grönland területe olykor Afrikáéval vetekszik.
Míg a térképészek azon fáradoznak, hogy kiterítsék a földgömböt, én fordítva kívántam eljárni: papírlapokból ragasztottam gömbközelítõ testeket.
Abból a hipotézisbol indultam ki, hogy egy gömb képes mozdulatlanul lebegni a ventillátor fölött. Próbálkozásaink, hogy papírra megszerkesszünk, síkból hozzunk létre egy gömböt csupán más-más módon és szinten tökéletlen megoldásokhoz vezethet. Ezek a gömb különféle aberrációi, melyek lapjaiba, szögleteibe a légáram belekap és mozgásba hozza õket. Így különbözõ mozgásformák jönnek létre és a testek felépítésüktõl függõen hol szeszélyesebben, hol egyenletesebben ugrálnak, forognak, lebegnek az alulról jövõ légáramban.

Hogyan szerkesszünk narancsot?
9 ventillátor, 9 papírtest (testátmérõ kb. 12 cm), alapterület változó, 1993-94