ALEKSZANDR ETKIND

NEURÓZIS A FORRADALMÁROK NEMZEDÉKÉBEN*

SZERGEJ PANKEJEV, A FARKASEMBER


JEGYZETEK

 Ernest Jones, Freud hivatalosnak tekintett életrajzírója is tanúsítja, hogy Freud bécsi betegeinek többsége Kelet-Európából, elsõsorban Oroszországból jött. Ezért szinte természetes, hogy Freud esettanulmányai közül a leghíresebb honfitársunkról szól. Jones ezt az esettanulmányt a maga nemében vitathatatlanul a legjobbnak tartotta." 1 Napjaink történésze is rendkívül izgalmasnak és tartalmasnak" 2 nevezi. A beteg önmagát szintén Freud leghíresebb esetének" 3 mondta.
  A legjobb esettanulmány a maga nemében
  Freud orosz betegének sorsa úgy alakult, hogy hosszú élete folyamán mindvégig megõrzõdött kapcsolata a pszichoanalízissel (vagy függõsége tõle). Freudot követõen Szergej P."-t több pszichoanalitikus kezelte, és ennek eredménye, hogy a róla szóló irodalom nagyobb, mint bárki másé az analízis történetében. Ez az érdekes anyag fontos annak megértéséhez, hogy a nyugati analitikusok miként fogadták és értelmezték az orosz beteget; vajon mi lehetett az különleges kórtörténetében, ami a Másság szerepével kapcsolatos - az idegen, egzotikus kultúrához való tartozásával; és vajon miért kellett Freudnak klasszikus esete" megírásához éppen egy orosz beteg?
  Jones, mikor könyvében Szergej P. kórtörténetének befogadására készíti fel az olvasót, lelkesen nyilvánítja ki érzelmeit: Freud akkortájt önnön lehetõségeinek tetõpontjára ért, mint az általa alkotott módszer magabiztos mestere. Az a technika, melyet a hihetetlenül bonyolult anyag interpretációjában és szintézisében alkalmazott, minden egyes olvasóját elragadtatásra kell, hogy késztesse." 4 Döntse el maga az olvasó, hogy így van-e vagy sem. Már önmagában is érdeklõdést vált ki egy olyan ember élete, aki átélte a század viharos eseményeit, és a pszichoanalízisnek és önmagának köszönhetõen megõrizte emberi integritását, és nemcsak azért, mert Freud kifejezése szerint a pszichoanalízis egy darabja" volt. Az élõ anyag, mellyel megismertet bennünket, az analízis, egyaránt értéket képvisel azok számára is, akik hisznek interpretációjában, és azok számára is, akik kritikusan viszonyulnak hozzá. A beteg sorsára rárétegezõdnek analitikusai nézetei és cselekedetei, és mindez így együtt valóban elragadtatásra késztet", mint az emberi történelem csodálatra méltó kis mintadarabja.
  A személyes sajátosságok és a számunkra nehezen érthetõ nemzeti jelleg jelentõs nehézségeket okoztak a beteg jellemébe való beleélés szükségszerû mozzanatában" - így jellemezte ezt az esetet Freud az Egy gyermekkori neurózis története címû esettanulmányában. És a következõkkel folytatta: nagy szakadék van a beteg kedves, készséges személyisége, csillogó intellektusa, nemes gondolkodása és teljesen fékezhetetlen ösztönkitörései között " 5 Vajon Freud minek tulajdonítja ezt az oly ismerõs szakadékot" - a személyes tulajdonságoknak vagy a nemzeti jellegnek?
  A Dnyepermenti nemesi birtokon született Szergej Pankejev (1887-1979) ahhoz a körhöz és ahhoz a nemzedékhez tartozott, mint Nyikolaj Bergyajev, Mihail Bulgakov vagy például Borisz Szavinkov, a terrorista és tehetséges író. Ám ifjúságának több mozzanatával különösen Alekszandr Blokra emlékeztet. Vajon benne is élt a bloki zene szelleme"? Mindenesetre sem a mûvészet, sem a politika nem voltak tõle idegenek. Pankejev egész életében tájképeket festett, érdeklõdött az irodalom iránt, visszaemlékezései is jó íráskészségrõl árulkodnak. Az orosz századelõ egy tipikus értelmiségijének portréja bomlik ki elõttünk.
  Pankejev alig fiatalabb Az ismeretlen orosz férfi szexuális gyónásának - Havelock Ellis Studies in the Psychology of Sex címû mûvében publikált, 1912-ben francia nyelven írt erotikus tartalmú kézirat, melyet nagyra értékelt V. Nabokov 6 - szerzõjénél. Több dologban hasonlítanak egymásra. A könyvhöz írt rövid elõszóban Ellis a szerzõrõl mint dél-oroszországi, jó családból származó, mûvelt és tehetséges fiatalemberrõl" ír, kinek számos honfitársához hasonlóan, jó érzéke van a lélektani elemzéshez". Lehetséges, hogy amiatt választotta ki Freud Pankejevet, mint fõ esettanulmányának hõsét, mert akkori betegei körét tekintve, tipikusnak számított ez a kifejezõ eset. Pankejev élete és élményei az orosz történelemben oly tragikus szerepet játszó nemzedék számára egyáltalán nem különlegesek, és ha Pankejev sorsa valamiben különbözik e nemzedék tipikus sorsától, csupán abban, hogy õ megérhette az öregkort.
  Szergej apja, Konsztantyin Pankejev, a gazdag herszoni földbirtokos az alkotmányos-demokrata (kadet) párt tagja volt, befolyásos dél-oroszországi szárnyának egyik vezetõje és a Déli feljegyzések címû liberális újság kiadója. Az orosz történelem szempontjából az egyik legfontosabb idõszakban, az 1905-ös forradalom után a kadétok, a gyártulajdonosok és professzorok pártja a cári rezsimmel szembenálló fõ politikai erõként lépett színre. Az 1917-es februári forradalom után a kadétok hatalomra kerültek, és ekkor világossá vált végzetes gyengeségük.
  1917-ben a fiatal Pankejev szintén belépett az alkotmányos-demokrata pártba. De õt komolyan nem érintette meg a politika. Csupán egy, ám ugyanakkor mindent átható érzést sugallt neki, és ez tetteit élete folyamán valóban alapvetõen meghatározza: a szeretetét, amely függõséggé változik át. Pankejev neurotikus viselkedésének ezt a formáját Freud a nõhöz való menekülésnek" (proriv k zsensinye) nevezi. Szenvedélyeinek hõfokán Pankejev néha Jurij Zsivagóra hasonlít. Egyébként másokkal mindig becsületes és önmagát állandóan becsapja, kifinomult kultúráját a reális élettel való összeütközések során mintegy védõpajzsul használja fel, lázad az absztrakt hatalom ellen és személyes függésre törekszik. Pankejev az orosz olvasót leginkább Klim Szamginra emlékezteti, Gorkij befejezetlen regényének hõsére, akiben az író a kortárs értelmiségi tipikus figuráját" rajzolta meg.
  Éppen ilyen éretlen és függõségre vágyó entellektüelnek tartotta a nagyon fiatal Gorkijt is Erik Erikson híres esszéjében, amely Freud és Pankejev találkozása után negyven évvel íródott. Sem Luther, sem Kálvin nem mutattak neki új szellemi térségeket; és nem voltak pionírok és alapító atyák, akik ismeretlen kontinenseket tártak volna fel elõtte, ahol legyõzhette volna bensõ és külsõ rabságát." Ám a kiemelkedõ amerikai pszichoanalitikus nézõpontjából a dolog nem volt teljesen reménytelen. Erikson Gorkij életében rátalált az új orosz világnézet, az orosz individualizmus formálódásának csomópontjaira", és az orosz történelmet egészében úgy képzelte, mint a keleti protestantizmus késleltetett kialakulását", melyben szintén gyõzni fognak az egyéni felelõsség és kezdeményezés univerzális értékei: El kell érnünk, hogy a világ összes Aljosáját meggyõzzük az õ és a mi protestantizmusunk - ami egy és ugyanaz - hosszú távú perspektívájáról." 7

A Karamazov testvérek örököse

  Szergej Pankejev rokonságában többször elõfordultak a melankólia, az öngyilkosság és különféle egyéb, a földbirtokosokra jellemzõ elmeháborodottság esetei. Mikor például Nyikolaj nagybácsi nõsülésre szánta el magát, kiderült, hogy apja ugyancsak komolyan igényt tart fia választottjának kezére. A lány a fiatalabb Pankejevet részesítette elõnyben. Erre Nyikolaj nagybácsi apja, Szergej nagyapja, akit a legnemesebb érzéseiben sértettek meg, megfosztotta fiát az örökségtõl. Ennek ellenére késõbb Nyikolaj nagybácsi az Állami Duma tagja lett. Ennél jóval szomorúbb történet játszódott le Pjotr nagybácsival, akit Szergej minden rokonánál jobban szeretett. A hírhedt különc gazdag ember remeteként élt haláláig, krími házába csak teheneket, disznókat és más élõ állatot engedett be. Halálhírét ilyen és ehhez hasonló címekkel közölték az újságok: A milliomost felfalták a patkányok" (Blok édesapja más, de szintén extrém körülmények között lelte halálát). Szergej édesanyja a férje részérõl való rokonokat Karamazov testvéreknek" nevezte.
  Az örökletes tényezõk ellenére Szergej testileg egészséges, bár ideges gyermek volt. Négyéves korában félt a farkasoktól; késõbb gyakran kínozta a háziállatokat, és néha minden ok nélkül dühöngés fogta el; dajkája jelenlétében maszturbált, és nõvérével szexuális játékokat játszott; mikor nagyobb lett, gyakran incselkedett a cselédlányokkal és a parasztlányokkal; nagyon szerette Lermontovot; 18 vagy 19 éves korában gonorrhoeát kapott (hasonló epizód szintén volt Blok fiatal korában) Keveset tudunk gyermekkori és serdülõkori sajátosságairól, noha Freud róla szóló munkájának címe: Egy gyermekkori neurózis története. Freud gondolatmenetét, amely egy különleges, a beteg életrajzához nem közvetlenül kapcsolódó térben bomlik ki, még fel kell idéznünk. Addig viszont utalunk még néhány tényre.
  1905-ben Szergej kitûnõ eredménnyel befejezte a gimnáziumot, és felvették az odesszai egyetemre. Anyjával és nõvérével, Annával, aki két évvel volt idõsebb nála, nyári utazást tett Európában. Odessza akkoriban nyugtalan város volt: sztrájkok folytak, amelyek az elsõ orosz forradalom néven kerülnek majd be a történelembe.
  Miután visszatértek Európából, Anna a Kaukázusba utazott. Õ is, mint a családban mindenki, szerette Lermontovot. Verseket írt, amelyeket apja Lermontov verseihez hasonlított. Miután meglátogatta a költõ halálának színhelyét, megmérgezte magát, és iszonyú kínok közepette két hét múlva meghalt.
  Szergej számára az az idõszak köszöntött be, melyet jóval késõbb õ maga a tudattalan bánat" állapotaként ír le. Ahogy tudomást szerzett nõvére öngyilkosságáról, egyáltalán nem érzett szomorúságot, ám néhány hónappal késõbb elutazott Pjatyigorszkba, és ott zokogott a költõ pusztulásának színhelyén. Egyetemi foglalatosságaival próbálta magát lekötni, ennek ellenére rosszul mentek a dolgai.
  Apja ajánlatára Szergej Behtyerevhez fordul, depressziós" panaszokkal. Behtyerevet akkoriban leginkább az foglalkoztatta, hogy összeszedje az anyagiakat késõbbi intézete alapításához. Szergej apja pedig lánya emlékére hajlandó volt az odesszai pszichiátriai kórház építését finanszírozni. Behtyerev, akinek várószobájában több fontos úr és hölgy várakozott, Szergejt soron kívül fogadta. A diákot hipnózissal gyógyította, és azt sugallta neki: Holnap frissen és egészségesen ébred. Érdeklõdéssel fog tanulni, és sikeresen leteszi vizsgáit Gyõzze meg szüleit arról, hogy, áldozzanak némi anyagiakat a Neurológiai Intézet építésére." Szergej kitûnõen megjegyezte Behtyerev szavait, és annyira meglepte a hirtelen témaváltás, hogy elmesélte apjának. Többet nem járt a hipnóziskezelésre. 8 Szülei a híres Kraepelinhez küldik, akit a korabeli tankönyvekben a modern pszichiátria atyjának" neveztek. Annak idején õ kezelte Szergej apját is.

Menekülés a nõhöz

  A kórtörténetet Freud, Jones és más analitikusok által leírt változataiból nem igazán tudjuk meg, hogy ebben az idõszakban mi is volt Szergej P. betegsége. Saját visszaemlékezései szerint az élet akkoriban üresnek tûnt számára, a vele megtörténtek irrealitásnak, és az õt körülvevõ emberek viaszfiguráknak vagy megrajzolt bábfiguráknak tetszettek. A korszak számos dokumentumában gyakran találni ehhez hasonló érzéseket. 1903-ban Blok, aki csak néhány évvel volt idõsebb Pankejevnél, ezt írta menyasszonyának: Most olyan korban élünk, amikor mindenütt a bizonytalanság érzése fogja el az embert, bosszantóan összekuszálódnak az emberi viszonyok egészen az apróságokig, temérdek fantazmagória lát napvilágot; ha akarod, akár a spárgán rángatott bábfigurák is eszedbe juthatnak és fájdalmasan nyugtalaníthatnak." 9
  Ugyanakkor azt jól tudjuk, mivel foglalkozott Pankejev a bajor szanatóriumban, ahová Kraepelin helyezte el. Az intézet falain belül rendezett álarcosbálon meglátott egy török lánynak öltözött nõt, aki a Teresa névre hallgató ápolónõ volt. A beteg állapota jelentõs mértékben megváltozik, most az élet csodálatosnak tûnik neki. Ám csak azzal a feltétellel, ha Teresa meg akar ajándékozni engem a szerelmével" 10
  A szanatóriumba frissen érkezett betegnek nem éppen egyszerû egy ápolónõvel megismerkednie. Szergej megtudja, hol lakik Teresa, beront a szobájába és randevúra hívja, amire a nõ, ha nem is azonnal, de elmegy. A gazdag beteg és a szép nõvér szerelmében gyakran követik egymást a veszekedések. Minden egyes veszekedés után Szergej el akarja hagyni a szanatóriumot. Kraepelin úgy értelmezi az állapotát, mint a mániás-depressziós elmezavar egyes fázisainak váltakozását, és kategorikusan megtiltja a beteg elbocsátását. Végeredményben négy hónapos kezelés után Szergej kikényszeríti a hazamenetelt. Párizsba utazik, ahol nagybátyja éjszakai mulatókba viszi, mivel ezt tartja az emlékektõl való megszabadulás legbiztosabb útjának. Szergej apja egyik, Odessza környéki birtokára tér haza, és végre jól érzi magát.
  Az 1908-as év nyarán történik mindez - ez az az idõszak az orosz történelemben, melyet a reakció éveinek" neveznek. Moszkvában hirtelen meghal Szergej apja. Konsztantyin Pankejev 49 éves volt, nem volt soha beteg, és fia szerint veronál-túladagolástól halt meg, melyet altatónak szedett. Bármely orvos ilyen esetben azonnal az öngyilkosságra gondol. Freud a késõbbiekben elfogadta a depresszió diagnózisát, melyet Kraepelin állított fel Pankejevrõl. 11 Hasonlóan ahhoz, ahogy nõvére halála után történt, Szergejt belsõ vívódás gyötri - és nem érez szomorúságot. Münchenbe utazik konzultációra Kraepelinhez, és egyúttal Teresával is találkozik. Kraepelin kategorikusan elutasítja a kezelés további folytatását és beismeri, ha hihetünk Szergejnek, hogy az általa korábban felállított diagnózis, a mániás depresszió hibás volt. Miután eltölt egy éjszakát Teresával, mikor felébred, kibírhatatlan bánat kínozza. Kraepelin mégis visszaveszi a szanatóriumba. A heidelbergi intézet specialitása abban állt, hogy minden férfibeteget egy fiatal hölgy gondozott, és mindannyian, Szergej visszaemlékezései szerint, jó családból származtak. Ám az orosz beteget érzései Teresához kötötték. A szeretõjével való újabb találkozásokat viharos elválási jelenetek követik, melyek után Szergej mindig visszatér hozzá.
  Teresa Keller majdnem tíz évvel idõsebb volt Szergejnél, és volt egy lánya. A szanatóriumban lelkiismeretes ápolónõként tartották számon. De a különc orosz, akinek egész életében nagy sikerei voltak a nõknél, széttörte a Teresa által meghatározott kereteket.
  Pankejev rövid idõre ugyan, de ismét visszatért Odesszába. Szergej édesanyja, akit felizgatott a lehetséges mésalliance, mindenáron gyógyíttatni akarta. A különféle orvosok között ellátogat a birtokra egy fiatal odesszai orvos, Leonyid Droznesz. Lelkesítik a pszichiátria új irányzatai, melyekrõl Dubois és Freud könyveiben olvasott, és Droznesz arra törekszik, hogy alkalmazza ezeket a fiatal, okos és gazdag beteg esetében. Elõször történik meg a pszichiáterekkel való hosszú kapcsolata alatt, hogy Szergej érdeklõdni kezd érzései iránt. Odessza környéki találkozásaik nem tartanak sokáig. Droznesznek az az ötlete támad, hogy a beteget az európai hírességekhez küldje. Hármasban utaznak külföldre: Pankejev, Droznesz és egy diák, aki mint harmadik, a kártyapartik miatt volt nélkülözhetetlen. Szergej vagyonát, melyet apjától és nagybátyjától kapott örökségül, anyja ellenõrizte. Fia gyógyíttatására azonban nem sajnálta a pénzt.

Négy évig naponta egy óra

  Freud olyan nagy hatást tett Szergejre, hogy az nem törlõdött ki emlékezetébõl még negyven év múlva sem, mikor leírta találkozásuk történetét. Leginkább okos, sötét szeme, átható tekintete, amely nem keltette egyáltalán a diszkomformitás érzését" döbbentette meg. Egyébként Freud, Szergej benyomásait tekintve, nagyjából megfelel annak a képnek, melyet már számos forrásból ismerünk. Pankejev hangsúlyozza korrektségét, egyszerû és magabiztos viselkedését, öltözete szolid voltát, bensõ rendezettségét. Egészében Freud viszonyulása az emberekhez, és ahogy hallgatott engem, megdöbbentõ módon különbözött híres általam ismert kollégáiétól". 12
  Magától értetõdõ, ezek a visszaemlékezések megfelelnek - mint közvetett tanúságtevés - a beteg állapotának az analízis kezdetén. Freud úgy jellemezte ezt az állapotot, mint csõdhelyzetet, mint a másoktól való teljes függõséget. 13 Jones, miután közli, hogy az elsõ üléseken Szergej viselkedése abszolút mértékben nem volt adekvát, példaként hozza fel sokkoló, durván kifejezett vágyát az analitikussal való homoszexuális kapcsolatra. 14 Maga Pankejev élete végén tagadta ezeknek a tényeknek a valódiságát. Különben is úgy látszik, hogy eltérnek attól is, amit Freud betegérõl mesélt: neki tényleg nem lett volna semmi oka rá, hogy enyhítse a beteg pszichikumának felkavart állapotáról adott információt a kezelés kezdetén, amely az õ szempontjából sikeresen fejezõdött be.
  Hihetetlenül sok idõt töltöttek el egymással. Négy évig minden nap fogadta Freud Pankejevet, a vasárnapok és a nyári szabadságok kivételével. Freud azt írta, hogy kevésbé ideális körülmények között az analízis bizonyára jóval elõbb megszakadt volna, és nem lett volna eredménye. A hasonló esetekben a terapeuta, Freud kifejezése szerint, az idõn kívüliség" állapotában kell hogy legyen, hasonlóan ahhoz, ahogy a tudattalan is az idõn kívül létezik.
  Az analízis elsõ éveiben a beteg állapotában nem következett be jóformán semmiféle változás. Szergej, Freud szavai szerint, csak figyelt, értette, mirõl van szó és hozzáférhetetlen maradt". Az a törekvése, hogy kibújjon az önálló létezés súlya alól erõsebb volt, mint a betegség okozta kellemetlenségek". Ahogy egy kis megkönnyebbülést érzett, a beteg abbahagyta a munkát, hogy elkerüljön bármi további változást. Végül Freud úgy döntött, hogy azzal gyõzi le a beteg ellenállását, hogy kijelöli az analízis befejezõdésének idõpontját. Éppen ekkor, a négy év elteltével és az analízis elkerülhetetlen befejezését várva, aránytalanul rövid idõtartam alatt az analízis feltárta azt az anyagot teljes egészében, amely elengedhetetlen volt a tünetek megszüntetéséhez." Egészében, Freud úgy gondolta, az analízis eredményei nagyon is kielégítõek. Több feltárt tény azonban annyira hihetetlennek tûnt számára, hogy kétségei voltak afelõl, érdemes-e arra kérni más embereket, hogy higgyenek bennük. 15 Freud háromszor is visszatér ezekhez a kétségeihez Pankejev története során.

Farkasok a diófán

  Az analízis legelején a beteg elmesélte azt az álmát, melyre gyerekkora óta emlékezett. Az álom interpretációjához több év kellett. Ennek az álomnak kulcsszerep jut a kórtörténet szempontjából; vele érvel Freud a betegrõl alkotott ítéleteiben; és errõl az álomról kapta Szergej Pankejev furcsa, semmi mással nem magyarázható nevét, mellyel, mint Farkasember bevonult a pszichoanalízis történetébe. Íme az álom:
  Azt álmodtam, hogy éjszaka van, és én az ágyamban fekszem. (Az ágyam végénél volt az ablak; az ablak elõtt kis diófaliget volt. Emlékszem, hogy ezt egy téli éjszakán álmodtam.) Hirtelen magától kinyílt az ablak, megijedtem, mert azt láttam, hogy néhány fehér farkas ül a nagy diófán, egyenesen az ablak elõtt. Hatan voltak vagy heten. A farkasok majdnem teljesen fehérek voltak, és inkább hasonlítottak a rókákra vagy a juhászkutyákra, mivel nagy farkuk volt, mint a rókáknak, és fülüket hegyezték, mint a kutyák, mikor figyelnek valamire. Rémületemben, hogy a farkasok felfalhatnak, felkiáltottam és felébredtem." 16
  Szergej ezt az álmot azzal az emlékével kapcsolta össze, mikor nõvére a mesekönyvben a farkas képét mutatta neki, hogy megijessze. Valószínû, hogy a Grimm testvérek Oroszországban nagyon népszerû mesekönyvébõl a Piroska és a farkas mese képére gondolt. Különben abban egyetértett Freuddal, hogy lehet, egy másik mese - A farkas és a hét kecskegida - illusztrációjáról volt szó. Akkor tulajdonképpen érthetõ, miért volt hét farkas a fán. A két mese kapcsán Freud megjegyzi, hogy köztük sok közös motívum található: a farkas felfalja a hõsöket, a has felvágása, majd a felfalt kislány, illetve a hét kecskegida kiszabadulása Ugyanakkor a farkasok egyszerûen csak ültek a fán és bámultak, és éppen ez ijesztette meg úgy a beteget.
  Folytak a mindennapos találkozások több éven át, és a beteg egyre bõvítette a szörnyû álom értelmezését, új részletekkel kiegészítve azt. Így például egyszer arra a következtetésre jutott, hogy az ablak, amely álmában kitárult, saját szeme. Freud hozzátette, hogy ez azt jelenti, nem a farkasok nézték olyan figyelmesen a beteget, hanem õ, a kisfiú látott valami szörnyût
  Freud a Szergejjel folytatott munka közben dolgozta ki a pszichoanalízis egyik kulcsfogalmát, az õsjelenetet", ami azt jelenti, hogy a gyermek szemtanúja a szülõk nemi aktusának, és az kasztrációs szorongást vált ki benne. Akkoriban Freud azt gondolta, hogy éppen az õsjelenet" szemlélése van meghatározó hatással a neurotikus beteg további sorsára.
  A farkasok fehérek voltak, mert fehér volt apja és anyja ágynemûje, mikor elõtte szeretkeztek. A farkas a mesekönyv képén, amellyel nõvére Szergejt ijesztgette, azért volt rémisztõ, mert ugyanolyan pózban állt, mint akkor az apa - teljesen kiegyenesedett, és elõrenyújtotta a mancsát. Ezeknek a teljesen közvetett jelzéseknek alapján az analitikus, a detektívhez hasonlóan kielemzi a koitusz pozícióját, amely a fixáció tárgya volt, és amely a késõbbiekben a felnõtt Pankejevnek is kedvelt pozíciójává vált; amikor megtörtént az õsjelenet", s lejátszódtak azok a körülmények, melynek köszönhetõen a kisgyerek szemtanúja volt szülei nemi életének - Szergej másfél éves volt. Az a következtetés, melynek kapcsán Freud hangot ad kétségeinek, hogy az olvasó nem fog hinni neki, a következõ: a négyéves korban látott álom a farkasokkal a diófán - tudattalan emlék a szülõk kilesett nemi aktusáról másfél éves korban.
  A kép akkor válik egyre kevésbé hihetõvé, amikor az olvasó tudomást szerez arról (a betegnek a szövegben errõl az asszociációjáról nem történik utalás), hogy az ominózus 1908-as év egy nyári napján a Pankejev szülõk a kisgyerek jelenlétében egymás után három nemi aktust hajtottak végre.
  A józan ész és jó ízlés furcsa hiánya, mellyel ez utóbbi részlet igazolást nyer, zavart kelt. Noha abban, hogy Freud lehetségesnek tartotta ennek igazságértékét, és abban, hogy a késõbbiekben a kutatók sem vonták kétségbe e feltevés valószínûségét, az orosz sztereotípiák" 17 nem adekvát volta tükrözõdött - vagyis az, ahogy a nyugati emberek elképzelték az egzotikus Oroszországot, ahol a leghihetetlenebb túlkapások is megtörténhetnek, akár szexuális, akár politikai értelemben.
  Miként Freud írta, semmiképp sem kizárható", hogy a kisgyermek szülei nemi aktusának tanúja volt, és ez nem csak a proletár családokban" történik meg. 18 Könnyen elképzelhetõ, hogy a házaspárt, akiknek hálószobájában véletlenül vagy betegség miatt ott alszik a másfél éves kisfiú, elragadta hirtelen a vágy, és szeretkezni kezdtek. Az viszont, hogy a gyermek jelenlétében megengedjenek maguknak a hatalmas úri kúriában, ahol temérdek cseléd és dajka van, ilyen többórás szexuális orgiát, eleve elképzelhetetlen
  Feltételezhetõ, hogy a másfél éves korban a tudattalanban elraktározott képek négyéves korban realizálódnak az ijesztõ álomban, és tünetekké alakulva követik a beteget egész életében. Azt azonban lehetetlen elhinni, hogy a másfél éves gyermek a hosszú szexuális jelenetet végigkövette volna mindaddig, amíg kiáltásával végre nem szakította volna félbe azt, illetve, hogy tudattalanja el tudta volna egymástól választani az aktusokat és háromig elszámolt volna.

Egyéb változatok

  Nem ezek az egyedüli képtelenségek, melyeket a Farkasember" gyermekkori neurózisának története tartalmaz; ám ezek a végsõkig fokozzák a kép más elemeinek kimódoltságát. Látható módon magát Freudot szintén izgatta mindez akkor is, mikor írta az Egy gyermekkori neurózis történetét, és a könyv megjelenése után is még egy ideig. Mikor Freud a Történetet írja, még feltétlenül hisz abban, hogy Szergej valóban látta az õsjelenetet, és késõbb elferdített és rejtjelezett formában emlékezett rá" álmában. Ám egy kissé késõbb, a nem kevésbé híres Bevezetés a pszichoanalízisbe elõadásaiban Freud elismeri, hogy egy ilyen durva feltételezés nem biztos, hogy helyénvaló. Az õsjelenet-típusú gyermeki visszaemlékezések az esetek többségében nem hitelesek , sõt bizonyos esetekben a történet igazságával egyenesen ellentétesek".
  Ezt a kiegészítést, amelyet bele kellett foglalnia az analízis elméletébe, Freud megdöbbentõnek és zavarba ejtõnek nevezi. Tulajdonképpen ez a kiegészítés radikálisan összezavarja a képet, amely, ha a tények megerõsítették volna, olyan meggyõzõ erõvel rendelkezett volna, mint egy fizikai törvény. Valójában az analízis folyamán a visszaemlékezésekben rekonstruált vagy konstruált gyermekkori élmények egyszer vitán felül állóan hamisak, és máskor pedig minden kétséget kizáróan igazak, az esetek többségében ugyanakkor az igazság és a hazugság keverékét tartalmazzák." (uo.) Az õsjelenet néha tényleg azt foglalja magában, hogy a beteg szemtanúja a szülõk nemi aktusának, ám néha nem más, mint a beteg fantáziája, amely tudattalanjában ülepedett le, s melyre jóval késõbb, az analízis különleges helyzetében, úgy emlékszik, mint valóságra.
  Mindezek után Freudnak még egy következtetést kellett levonnia, amely eltávolította õt attól a világképtõl, mellyel kutatásait kezdte. A fantáziának szintén van pszichikai realitása. Fokozatosan kezdjük megérteni, hogy a neurózisok világában meghatározó a pszichikai realitás, és éppen ezért a fantáziát, jelentõségét tekintve egyenlõként kell kezelni a valóságos eseményekkel". 19 Freud most azt gondolta, hogy az ilyen események, mint a szülõk nemi aktusának figyelése, a gyermek felnõtt általi megrontása és a kasztrációs fenyegetettség esetében alapjában véve mindegy, hogy valóban megtörténtek-e, vagy utalásokból álltak össze és kiegészítette õket a fantázia", az eredmény - egy és ugyanaz: a neurózis. Nem sikerült megállapítanunk a különbségeket a következményeket illetõen arra nézve - állítja a pszichoanalízis megalapítója -, hogy ezekben a gyermekkori eseményekben a fantázia mûködött-e vagy a realitás". Az emberre jellemzõ az ilyen események átélésének veleszületett mechanizmusa, és ha a valóság nem szolgál velük, akkor meg kell elégednie a fantáziával.
  Freud, miután újból visszatér az Egy gyermekkori neurózis története írásához, olyan kiegészítéseket kénytelen tenni, melyek jócskán ellentmondanak a szövegnek. Most azt feltételezi, hogy a szülõk közötti nemi aktus képe (abban a korábbiakhoz hasonlóan nem kételkedik, hogy éppen a szülõk koitusza volt a farkasokkal való álom tartalma) annak következménye volt, hogy Szergej valamikor látta a juhok párzását az apai földbirtok juhakoljában. Az is lehet, hogy nem a juhokét, hanem a juhászkutyákét. Így érthetõ, honnan valók a fehér farkasok. Vagyis a kis Szergej háromszor látta a juhászkutyák koituszát Mindez tiszteletet ébreszt a szerzõ intellektuális állhatatosságát illetõen, de nem tesz hozzá semmi újat az interpretáció hihetõségéhez. Ezen a helyen az interpretáció alapvetõen elveszti azt a klasszikus világosságát és tisztaságát, mellyel Jones jellemezte, maga Freud ugyanakkor nem hiszem, hogy elfogadta volna Jones jellemzését.
  Egyébként maga a juhokkal kapcsolatos ötlet azt mutatja, hogy Freud nem tudott megbékélni azzal a kompromisszummal, melyre az Elõadásokban jutott Lényegében, ha tényleg mindegy, hogy a beteg a valóságban vagy a fantáziájával látta az õsjelenetet, akkor személyisége egész történetének, melyet felépít a pszichoanalitikus, megszûnik a verifikációs lehetõsége. Nem lehet igazolni vagy elvetni a Freud által annyira kedvelt a detektív" módszer segítségével, amely alaposan megvizsgálja minden tény valódiságát, és belõlük bogozza ki az ellentmondások nélküli egészt: nem véletlenül közli róla Pankejev visszaemlékezéseiben, hogy szerette Conan Doyle-t. Freud híres antikszobor-gyûjteményét hasonló megfontolásokkal magyarázta Szergejnek: a pszichoanalitikus olyan, mint a régész, aki az apró részletek alapján rekonstruálja az egészt Ám a résznek ténynek kell lennie, nem fantáziának. A fantázia abban különbözik a realitástól, hogy nem lehet hinni valódiságában. Amikor Freud a juhokról beszél, részletesen bebizonyítja, hogy Szergej éppen azokban az években valóban látott juhnyájat, amely az apja tulajdonában volt. Azt az állítást viszont, hogy Szergej kora gyermekkorában pusztán képzelgett a szülei közti szexuális viszonyról, lehetetlen ellenõrizni: magán Szergejen kívül nincs kit megkérdezni errõl. Fantáziálását nincs mivel szembeállítani, és semmiképp sem lehet annak igazságát eldönteni, mikor és milyen életkorban történhetett mindez.

  A fenti sorokat Oszip Mandelstam 1908-ban írta. A vers nagyon hasonlít Pankejev álmára: Freud Pankejev álmát elemezve, hajlott arra, hogy karácsonyfát lásson játékfarkas díszekkel, noha mindkettõjüknél, Mandelstamnál és Pankejevnél is a farkasok az erdõbõl nézik borzalmasan a kisgyermeket (és ezenkívül nem csinálnak semmit). Vajon miért voltak annyira fontosak a farkasok és a karácsonyfák a tizenkilenc éves költõ számára, hogy ez a vers lett nyitóverse elsõ kötetének? Az álomhoz hasonlóan, a versek sem tartalmazzák interpretációjukat. Úgy várjuk a halált, mint a mesebeli farkast" - írta Mandelstam. Netán egy és ugyanazon képek születnek meg a költõk rímes soraiban és a betegek szabad asszociációiban?
  A karácsonyfa a természet és kultúra egymásra hatásának különleges esete, és szimbolikus jelentését bármely orosz kisgyerek érti: az erdõbõl hozzák a házba, ajándékokat rejt gallyai között, egyáltalán nem fenyeget, és hasonlóan a télapó átöltözéséhez, azzal, hogy áthelyezõdött természeti környezetébõl, az év fõ ünnepének karneváli értelmét valósítja meg. Az ideges gyerekek, akikbõl késõbb költõk és betegek lesznek, nem fogadják el a felnõttek szokványos metaforáját, hanem visszaadják annak szó szerinti értelmét: az erdõ az erdõ, a farkasok a fenyõfán szörnyû farkasok, annak ellenére, hogy játékszerek. Mandelstam rövid versében nagyon szemléletesen mutatkozik meg ez az infantilis elutasítás, a természet és a kultúra, az erdõ és a ház szembeállításában.
  Ám Pankejev a farkasait nem a karácsonyfán, sõt, nem egyszerûen egy fán látta. Diófán" látta õket. Úgy látszik, az álomnak ez az egyetlen részlete, melyet Freud nem interpretált, ellentmondva saját módszertani elvének, aminek alapján az álomelemzés szempontjából éppen azok az elemek a legfontosabbak, melyek értelmetlennek tûnnek, és nincsenek kapcsolatban az álom tartalmával vagy az álmot látó ember libidóélményeivel. Éppen egy ilyen elemét Pankejev álmának - azt, hogy az ominózus fa diófa volt - Freud, miután megemlíti, késõbb ignorálja.
  Nehéz egy csaknem száz évvel ezelõtti álmot újból interpretálni. Még ennél is értelmetlenebbnek tûnik megkísérelni Freud elemzésének kiegészítését vagy korrigálását, hiszen az interpretáció egészének van jelentése. 1926-ban Otto Rank, rögtön a Freuddal való konfliktusa után, Pankejev álmát a saját interpretációjában ismertette. A farkasok a fán - ez Freud hat közeli tanítványa fényképének tükrözõdése az álomban, akik az úgynevezett Bizottság tagjai voltak (beleértve magát Rankot is). A beteg Freud nappalijában látta a fényképeket, és utána álmodott a farkasokról, tehát az álom nem gyermekkorából való. Freud újból kénytelen volt kifaggatni Pankejevet, hogy ismét erõsítse meg, hogy ezt az álmot valóban gyermekkorában látta. 20
  Mindenesetre van egy momentum, melyet meg szeretnék említeni, már csak azért is, mert a nyilvánvaló technikai okok miatt Freud nem tudhatott róla.
  Azt tudjuk, hogy Szergejt egy bizonyos Herr Riedel tanította németre, aki a nyári hónapokra utazott a déli birtokra, Pankejevékhez, több éven keresztül. Az óráknak az lett a végük, hogy beleszeretett Szergej akkor tizenöt-tizenhat év körüli nõvérébe, aki kikosarazta. Ez azt jelenti, hogy Szergej tízéves korától kezdett németül tanulni. Ennek ellenére, még hatvan évvel a Freuddal való találkozása után is - noha ezt a hatvan évet Bécsben élte le - németül enyhe orosz akcentussal beszélt. 21
  A pszichoanalízisben különbözõ vélemények vannak arról, hogy le lehet-e folytatni az analízist olyan nyelven, amely nem anyanyelve a betegnek. Elméletileg erre a válasz nemleges. Ha elfogadjuk Lacan híres meghatározását, amelynek értelmében a tudattalan úgy strukturált, mint a nyelv, az adott esetben így pontosíthatunk: a tudattalan úgy strukturált, mint az anyanyelv.
  A gyermekkori történésekhez kapcsolódó szimbolikus anyag egésze az anyanyelv burkában õrzõdik meg. Kianalizálható az emlékezetbõl, ahogy a pszichológus mondaná, vagy a tudattalanból, ahogy az analitikus mondja - az azonban mindenki számára világos, hogy ez a nehéz folyamat, mikor a kisgyermekkorról van szó, még azzal is bonyolódik, hogy a beteg kénytelen ezt az anyagot saját gyermek"-nyelvérõl lefordítani egyik felnõtt", jóval késõbb elsajátított nyelvére. Minden nyelvnek megvannak a maga törvényei, és az állandósult szókapcsolatok, közmondások vagy a hanghatáson alapuló asszociációk szövevényes rendszere, melynek oly nagy a jelentõsége az analízis szempontjából, egyszerûen nem fordítható le az egyik nyelvrõl a másikra. Ez a folyamat rokon a versfordítással, melyre, gyakran nagy nehézségek közepette csakis a szakember képes. Furcsa dolog lenne elvárni egy betegtõl ilyen tevékenységet.
  A pszichoanalízis ugyanakkor gyakorlati tevékenység, és ha mondjuk Freud ehhez hasonló elveket képviselt volna, tanítása megmaradt volna a német nyelv határain belül. A valóságban az effajta kérdések eldöntése csak tisztán gyakorlati elképzelések alapján kivitelezhetõ. S ezzel együtt sohasem lehet kizárni, hogy bizonyos anyag, melyet a beteg az anyanyelvérõl fordít le az analitikus nyelvére, és annak ily módon kizárólagosan csak tartalmi interpretációja lehetséges, a beteg anyanyelvén más értelmezésekhez vezethetett volna.
  Az orosz nyelvben létezik egy rendkívül elterjedt állandósult szókapcsolat, melyet minden gyermek ismer: Dióra (vagy mogyoróra - oroszul az oreh" szó tulajdonképpen mindkettõt jelentheti - a ford.) térdepeltetlek!" (vagy még, szó szerint: Majd adok neked, ha rossz leszel, kapsz majd dióra!") (Magyarul kb.: Kukoricára térdepeltetlek vagy lesz majd nemulass!) Ezt az anya, az apa, a nagyanya vagy a dajka mondhatja, ha dühösek a gyerekre és büntetéssel akarják fenyegetni. E köznépi kifejezés eredete ismeretlen; az a sajátossága, hogy általában az egészen kicsi gyerekeknek mondják. Maga a kifejezés tulajdonképpen alogikus; oroszul: polucsis na orehi" / szó szerinti fordításban: kapsz dióra", vagyis kapsz pénzt, hogy diót vehess rajta". Valójában fenyegetõ értelme idiomatikus, szó szerint lefordíthatatlan. Több, mint valószínû, hogy a két-hároméves Szergej, aki, Freud tanúsága szerint, gyengéden szerette dajkáját, és engedetlenséggel bosszulta meg, hogy az elhárította érzelmi kitöréseit, gyakran hallhatta tõle: Most rögtön dióra térdepeltetlek!" A diófaliget, Szergej visszaemlékezései szerint, egyenesen hálószobája ablaka elõtt volt.
  Freud azt írja, hogy hozzávetõlegesen ezekben az években Szergej dajkája jelenlétében játszott a péniszével, és, hogy számos más esethez hasonlóan, mikor a gyermekek nem titkolják el a maszturbációt, ezt az esetet is úgy kell értékelni, mint csábítási kísérletet". Válaszképpen, ahogy Freudnak tudomása volt róla, a dajka azt mondta a fiúnak, hogy azoknál a gyermekeknél, akik ezt csinálják, az a hely kisebesedik". Mennyivel élõbbnek és természetesebbnek tûnik az a jelenet, melyben a dajka, látván, hogy a kisfiú a péniszével játszadozik, azzal fenyegeti meg, hogy lesz majd nemulass, dióra térdepelteti". A bûntudattal és szorongással küzdõ fiúcska azt találgatja, hogy ott a diófán történik-e meg vele ez a szörnyûség, és álmodik, s az álomban megkapja a számára legérthetõbb választ.
  Pankejev álma ennek az idiómának összefüggésében úgy is interpretálható, mint a büntetéstõl való rettegés realizációja, amely a szokványos fenyegetést, a dióra térdepeltetlek"-et egyszerû látványszimbólumban fejti ki: a farkasok - a legszörnyûbb lények, melyeket az életbõl és a mesékbõl ismer - a diófán ülnek. Figyelembe véve mindazt, amit Freudtól tudunk Szergej gyermekkoráról, ezt az álmot úgy is lehet érteni, mint a kasztrációtól való rettegés tükrözõdését, melynek kiindulópontja a dajka õrajta összpontosult libidója.
A dajkával töltött gyermekkor

  Az orosz kultúra bõvelkedik dajkákban és nagymamákban, legalábbis Puskin híres-nevezetes dajkájától, Arina Rogyionovnától kezdõdõen. Az orosz gimnazisták és a szovjet diákok tömegeinek tudatába alaposan belevésõdött abszurd figurája, mint a nagy költõ igazi Múzsája, ihletõje és nevelõje. A dajka intézménye és az elõdök nemzedékéhez való különleges kötõdés az orosz nemzeti hagyományban mélyen gyökeredzik. Az a pszichológiai struktúra, melyet alapjaiban e hagyomány alakított ki, s amely annyira különbözött a nyugat- európaitól és különösképp az amerikaitól, ahogy Oroszországról gondolkodni kezdtek, azonnal megragadta a pszichoanalitikusok figyelmét.
  A pszichoanalitikusok oroszokról szóló két klasszikusnak tekinthetõ tanulmánya - Freud monográfiája Pankejevrõl és Erikson esszéje Gorkijról - a dajka témáját az egyik fõ témaként kezelik. Szergej korai visszaemlékezéseinek hõsei az orosz dajka és a francia és angol nevelõnõk váltakozó sora. Freudnál a dajka - a kis Szergej szexuális vonzódásainak alapvetõ tárgya. A dajka személyében nem csak Szergej libidója összpontosul, hanem megjelenési formái felett is hatalmat gyakorol: miután a dajka megfenyegette, abbahagyta a maszturbációt, ami Freud sémája szerint a kisgyermeket visszavetette a jóval korábbi, anális- szadisztikus fázisba.
  Eriksonnál a kis Aljosa környezetében a nagymama a meghatározó figura. Az analitikus benne az elvesztett paradicsom, az idõn kívüli létezés képét látja, melyet az oroszokra nagyon jellemzõnek tart. A nagymama - Oroszország politikai apátiájának szimbóluma, mozdulatlan lényegiségének kifejezõje, népe gyermeki hiszékenységének forrása. 22 Lehetséges, hogy benne rejlik az a jó, melyben a Kreml reménykedik, ám az orosz embereknek még sokáig kell erre várniuk" - ezt a szarkasztikus megjegyzést tette Erikson 1950-ben. Véleménye szerint a paraszti Oroszországra jellemzõ volt az anyaság diffúziója", vagyis a gyermek óvakodott az anyai fixáció kizárólagosságától", és ennek eredményeképp kapta meg az anyaképet helyettesítõ és egyben frusztráló képek egész repertoárját" - a nagymamákét, dajkákét, nagynénikét, szomszédasszonyokét stb. Mindennek következtében a világot jóval reményteljesebb otthonnak lehet látni, hiszen az anyaság ebben az esetben nem függ a sérülékeny emberi viszonyoktól, hanem mintegy szétárad a légkörben". 23
  A dajka a nevelés szakembere, miként a prostituált a szexé. Munkájához mindenképp szükségeltetik a hozzáértés, ám a szeretet nem kötelezõ. 24 Monopolhelyzetben történõ szakmai ellenõrzõ tevékenysége jóval hatásosabb, mint a saját ügyeikkel foglalkozó és egymással nem egyezõ szülõké. Öreg és nem nélküli, nincs meg benne sem az anya erotikus vonzereje, sem az apai libidó, amely ösztönzi a fejlõdést és versenyre késztet. Csupán egy dolgot tud adni a gyermeknek, de ezt nagyon hatásosan és célravezetõen csinálja: hozzáférhetõvé teszi számára a tradicionális paraszti kultúra értékeit. A dajka funkciója lényegében a hagyományos kultúra közvetítése az egyes nemzedékek között. Miután gyengíti és tompítja az értelmiségi szülõk kulturális devianciáit, a dajka minden nemzedéket arra késztet, hogy útkereséseit elölrõl kezdje - a megkövesedett paraszti hagyomány nullpontjáról.
  Nem az egyetemek nevelték fel az igazi orosz embert, hanem a jó írástudatlan dajkák" - állapította meg nem kis megelégedéssel Rozanov. Egy más hangulatában pedig mint védõangyalokhoz fordult hozzájuk: Kedves, öreg nagymamák, védjétek meg az oroszok igazságát. Védjétek meg: nincs más többé aki meg tudná védeni". 25 A. Belij így emlékezett arra, hogy négyéves korában egy idõre dajka nélkül maradt: most már nem véd meg senki: nincs se dajkám, se bonnám; csak a szüleim vannak; és õk kétfelé szaggatnak engem; szorongás és szenvedés tölti ki minden percemet". 26 Még egy dokumentumértékû tanúságtételre hivatkozunk, Gyagilev portréjára, L. Bakszt képére, amely remekül tükrözi e nemzedék vonásait. A híres kozmopolita, homoszexuális impresszárió figurája nem a tapsoló színházterem vagy a röpdösõ táncosok hátterében jelenik meg a képen. Az erõt sugárzó, jól öltözött férfi mellett a sarokban ott ül ráncos arcú, töpörödött dajkája.
  A dolgok logikája szerint, ha az anyaság nem individualizált, akkor az apaság egyszerûen nem létezik; ha az anyaság fokozatai elmosódnak, feloldódnak a légkörben, akkor az apaság - nem több, mint szimbólum. Freud leírásának megfelelõen, Szerjozsa libidója a dajkától akkor került át az apához, mikor az hosszú ideig nem volt otthon. 27 Más helyen Freud a hatéves Pankejevrõl azt meséli, hogy egyszer Szergej több hónapon át nem látta az apját, anyja megígérte, hogy elviszi magával a városba a gyermekeket, és olyat mutat nekik, aminek majd megörülnek. A gyerekeket a szanatóriumba vitte, ahol találkoztak az apával: az apa rosszul nézett ki, és a fiú nagyon megsajnálta". 28
  Teljesen kizárt, hogy Ödipusz magára ismert volna egy olyan helyzetben, mikor az anyai elv fel van osztva a nagymamák és a dajkák között, az apai pedig sajnálatra méltó. Kit kell a fiúnak akarnia, kitõl kell megszabadulnia és kiért kell harcolnia, amikor csak egyedül a dajka állandó szoros kontrollja alatt áll, és az öreg testét látja nap mint nap? Dionüszosz remekül érezte volna magát a kis Szergej és Aljosa helyében. Bármennyire is furcsa, ez éppen az õ világa, a nagymamák meséinek világa az örök újjászületésrõl és a nem nélküli szerelemrõl. A férfielv tagadásának különféle formáit Pankejev olyan kortársainak munkásságában, mint A. Belij, V. Ivanov, Ny. Bergyajev könnyebb megérteni, ha ebben nem a nõi, anyai erotika, hanem a nagyanyai aszexualitás elveszett paradicsoma iránti ösztönös vonzódást látjuk. Az is meglehet, hogy azok a gyermekkori történetek, melyek az orosz szimbolisták dionüszoszi elvében és az orosz neoplatonikus filozófusok androgin-elméletében valósultak meg és nyertek igazolást, nem is különböztek annyira az Egy gyermekkori neurózis történetétõl.

Oroszország a Szfinx!

  Freud orosz betege legjellemzõbb vonásának az ambivalenciát tartotta, és nem sajnálta az erõs jelzõket erre vonatkozóan használni. Pankejev ambivalenciája Freudnak különösen jól kifejezettnek, intenzívnek és hosszadalmasnak", sõt, hihetetlennek" tûnt. 29 Orosz kollégája, Szabina Spielrein Freudnak szintén nem normálisan ambivalensnek" tetszett. 30 Ebben kétségtelenül a kulturális sztereotípia hatása van jelen. 1920 októberében Freud megosztja nézeteit S. Zweiggel: még azok az oroszok is, akik nem neurotikusok, igen nagy mértékben ambivalensek, hasonlóan Dosztojevszkij regényeinek hõseihez." És ugyanebben a levélben így folytatja: az érzések ambivalenciája az õsember lelki életének öröksége, ami az oroszoknál jobban és a tudat számára elérhetõbb formában õrzõdött meg, mint más népeknél. Néhány évvel ezelõtt bemutattam ezt egy orosz beteg részletes kórtörténetében". 31 Dosztojevszkijrõl szóló munkájában Freud körülbelül ugyanezeket ismételi: Aki, hol állandóan vétkezik, hol állandóan bûnbánatot gyakorol és magas erkölcsi célokat állít maga elé a barbárokra emlékeztet Így tett Rettegett Iván is; ez az alkudozás a lelkiismerettel - jellemzõ orosz vonás". 32
  Pankejev másik jellemzõ vonása a nagy erejû" nárcizmusa. A harmadikat Freud szintén felfedezte mindkét orosznál - akikkel foglalkozott -, Pankejevnél és Dosztojevszkijnél. Az utóbbinál jól kifejezett biszexuális hajlamot" talált, az elsõnél homoszexuális beállítódást amely oly makacsul jelentkezett, mint tudattalan erõ". 33 Ezenkívül Freud megemlíti, hogy Pankejev analízisének kezdetétõl fogva az egész munka arra irányult, hogy feltárjam elõtte tudattalan viszonyát a férfihoz". Homoszexualitása elfojtásával magyarázhatóak a Szergejt kínzó tünetek közül például olyanok, hogy lehetetlen volt számára hosszan hûségesnek maradnia egy nõhöz. 34
  Pankejev latens homoszexualitásával kapcsolja össze Freud a beteg újjászületésrõl való fantáziáit. Éppen ebben az idõszakban Jung, aki Freudtól visszatalált Nietzschéhez, az újjászületésrõl szóló fantáziáról kezdett beszélni, mint a neurotikus ember tudattalan életének alapvetõ tartalmáról. Freud Pankejev esetét elméleti vitára használta fel: vagyis az újjászületési fantáziák szintén az õsjelenetbõl" erednek. Ám azok, akik nem tudnak ettõl szabadulni, magukat e jelenetnek nem az aktív, hanem a passzív elvével azonosíthatják - nem az apával, hanem az anyával. Pankejev esetében is ez történt: a fantázia értelme abban rejlik, hogy belehelyezkedjen a nõ helyzetébe, önmagával helyettesítse be az anyát, kielégülést nyerjen az apától és gyermeket szüljön neki. Az újjászületés fantáziája ebben az esetben csak eltorzított volt, cenzúra alá került a homoszexuális vágyfantázia újbóli megjelenése által". 35
  Freud esettanulmányában szintén jelentõs helyet foglalnak el a négy-öt éves Szergej elsõ vallásos élményei, azzal a megjegyzéssel, hogy kezdetben alig hihetõ, hogy a beteg következtetéseit, melyeknek éleselméjûsége egy felnõtt emberhez méltó, Szergej gyermekkorára vonatkoztatta. Freud ezt a datálást igaznak fogadja el, mivel elméletét igazolja. A fiú, miután tudomást szerzett Krisztus szenvedéseirõl, fel volt háborodva az Atya viselkedésén. Ha azt mondják róla, hogy mindenható, akkor az õ bûne, hogy az emberek rosszak és kínoznak másokat Jónak kellett volna neki teremteni õket; õ maga felelõs minden rosszért és minden szenvedésért". 36 Ekkor fejlõdik ki Szerjozsa szadizmusa az állatokhoz való viszonyában. Szadizmusában az Atyának érezte magát; mazochizmusában - Krisztusnak. A fiú káromolta Istent, s utána a kereszt jelével levezekelte bûnét. Ebben a pillanatban mélyen be és ki kellett lélegeznie, ily módon vonva be a játékba a Szentléleket is. Ám ugyanakkor mindez az Isten iránti teljes közönnyel fejezõdött be (tízéves korban); ekkor fogadták fel a fiúhoz a fiatal német nevelõt: a vallásosság együtt tûnt el az apától való függéssel, akit felváltott egy másik, jóval beszédesebb apa". 37
  Pankejev vallásossága a nõk (anya, dajka) hatására alakult ki, a férfihatás azonban segített benne, hogy felszabaduljon alóla - jegyzi meg Freud, 38 és arra a következtetésre jut, hogy Szergej harca a vallás ellen egyenesen összefügg az elfojtott és nem adekvát módon szublimált homoszexualitással. Az erõs homoszexualitás elfojtása lelki életének ezt a legfontosabb részét túlságosan mélyre, a tudattalanba vitte le. A betegnek éppen ezért nem volt társadalmi érdeklõdése, amely tartalmat ad az életnek. Csak akkor, mikor a gyógyítás folyamán sikerült kiszabadítani a homoszexualitásnak ezt a bénító kötöttségét a homoszexuális libidó mindenegyes felszabadított része arra törekedett, hogy helyet találjon magának az életben, és, hogy köze legyen az emberiség nagy, társadalmi életéhez" - fejezi be Freud váratlanul patetikus hangon ezt a részt. 39
  Ennek a szövegnek az lett volna a rendeltetése, hogy kórtörténet legyen. Ugyanakkor benne rendre megjelennek az érzelmileg színezett momentumok is. Elõttünk egy olyan eset van, melyet Freud számos más, valami miatt szintén fontos és érdekes esetbõl választott ki. Miért éppen Szergej P. történetét választotta ki a pszichoanalízis megalapítója monográfiája számára? Netán véletlen, hogy kedves betege és kedves írója egyaránt oroszok voltak? Nem arról tanúskodik-e a jellemzõ orosz vonások" emlegetése, amely Freud szövegeiben többször elõfordul, hogy hasonlóan ahhoz, ahogy Pankejev elõszeretettel viseltetett a német elem iránt" (és ez, Freud szavai szerint az indulatáttétel szempontjából végtelenül elõnyös volt a gyógyításban") - Freud az orosz elemhez" vonzódott, és az orosz anyag bizonyos elõnyt jelentett számára a megértésben és a kifejtésben?
  Végeredményben az oroszok jellemzõ vonásai, melyekre Freud itt utal - az ambivalencia, az alkudozás a lelkiismerettel, a biszexualitás - bármely neurotikus jellemzõ vonása is egyben. Lehetséges, hogy Freud azért szerette annyira Pankejevet és Dosztojevszkijt, mert az õ esetükben, néhány számára ismert orosz sajátosság folytán, a tudattalan univerzális mechanizmusai elérhetõbbnek mutatkoztak a tudat számára. Az oroszokról alkotott hasonló elképzelés, mint olyan lényekrõl, akik különösen közeliek a tudattalanhoz, elterjedt volt az orosz kultúra befogadását illetõen, mind annak határain kívül, mind azon belül. Emlékezzünk arra, Rilke úgy vélte, hogy az igazi oroszok - olyan emberek, akik a szürkületben mondják azt, amit mások a nap világánál tagadnak", és Oroszországban a jóserõvel bíró álmok földjét látta. 40 Alekszandr Blok, kinek verseiben az álmok majdhogynem olyan gyakran szerepelnek, mint Freud elemzéseiben, 1911-ben a következõket írta Andrej Belijnek: Mély és fenyegetõ álmokban élünk és állandóan fel kell ugrálnunk az éjszaka közepén és elhessegetni ezeket az álmokat". 41
  1918-ban, mikor Freud hozzákezdett Pankejev második analíziséhez, Blok megírja a híres Szkíták címû versét, amely a mai olvasónak nemcsak zseniálisnak, de egyben vészjóslónak is tûnik. Blok Oroszországot a Szfinxszel hasonlítja össze, az európai Nyugatot pedig - Ödipusszal. Örökkön való és nem nélküli, mint minden szfinx, ugyanakkor éppen szeretete folytán annál rémisztõbb. Az Ödipusz-Nyugathoz szólva Blok ezt írja:

  A bloki metafora ellentétes a szokásos Freudi metaforával, melyben Ödipusz aktív és ambivalens; tulajdonságait itt a Szfinx kapja meg. A Szfinx képe népszerû volt, és az oroszoknak ezt a klasszikus szituációt úgy volt kedvükre való interpretálni, hogy nem Ödipusszal, hanem éppen a Szfinxszel azonosították magukat. Vjacseszlav Ivanov írta errõl: Önmagunknak a Szfinx vagyunk, mint teljes egység". Ám Blok ennél jóval messzebbre jut.
  A bloki Oroszország úgy viszonyul a Nyugathoz, mint a freudi tudattalan a tudathoz: nem ismeri az idõt ( Egy kurta óra csak nekünk, ami / egy évszázad tinéktek"); érzéketlen az ellentmondások iránt ( Sír és kacag" stb.); nem ismeri a mértéket és határokat ( Ti: milliók. Mi: parton föveny!"); nem tesz különbséget, nem felejt, nem ismeri az elfojtást ( Mi szeretünk mindent Agyunk mindent megõriz, nem feled A hús színét-ízét szeretjük"); és nárcisztikusan összekeveri az ént" a mivel". Sõt a versben Blok többször hangsúlyozza az érzelmek ambivalenciáját: a gyûlölet és szeretet, a sírás és kacagás egybemosódnak. Az ilyen szeretet, melyet a nyugati ember régen" elfelejtett, a halálba visz:   Tehát az orosz Szfinx fõ talánya - az ambivalencia a szeretetben, amely a vad szkítákra jellemzõ és a nyugati ember számára érthetetlen. Lényegében Blok, bármennyire is furcsa, gyakorlatilag arra gondol, amirõl Freud írt Zweignek, vagyis, hogy az érzések ambivalenciája az õsember öröksége, amely az oroszoknál jobban õrzõdött meg, mint más népeknél.
  Noha igaz, hogy Freud azon állítása, mely szerint az ambivalencia azoknak az oroszoknak is sajátossága, akik nem neurotikusok, az adott esetben nem állja meg a helyét. A Szkíták" ötletével Blok éppen akkor kezdett foglalkozni, mikor Ju. Kannabih felfedezte neuraszténiáját és brómmal kezelte. Tizenöt évvel korábban, eljövendõ feleségével való viszonya hajnalán, amely semmivel sem alakult könnyebben, mint Pankejevnek feleségével való kapcsolata, Blok már akkor érezte magában és maga körül, hogy végletesen kiélezett és kegyetlen formában tör elõ minden emberi lélek megkettõzõdöttsége, melyet le kell gyõzni". Blok itt a minden" szóra helyezte a hangsúlyt, az õt nyugtalanító megkettõzõdöttségnek nem beteges, hanem általánosan elterjedt jellegét emelte ki. De akkor még (ellentétben késõbbi, forradalom utáni korszakával) Blok valójában távol állt attól, hogy büszkélkedhessen vele; éppen fordítva, le kell gyõzni", és mindennek nem lehet más vége, csak az állandó harc", melynek eredményeképp a boldogsághoz nem máshogy, csak tudatosan lehet eljutni". 43
  A két forradalom között, ugyanazokban a hónapokban Mihail Csehov is súlyos idegösszeroppanást kapott. Pszichiáterek, hipnotizõrök és pszichoanalitikusok kezelték, ám végeredményben a kiemelkedõ színésznek magának sikerült önmagán segítenie. Azt az érzületet, melynek segítségével, véleménye szerint, sikerült kilábalnia a válságból, így írja le: A jót és a rosszat, a helyest és a helytelent, a szépet és a rútat, az erõset és a gyengét, a beteget és az egészségest, a hatalmast és a kicsinyt valamiféle egységnek fogtam fel Nem hittem az egyszerû és egysíkú pszichológiáknak Ezek nem tudtak arról, embernek lenni azt jelenti, hogy ki kell békíteni az ellentéteket."
  Az embernek erre a valóban szkíta" meghatározására Csehovot, ahogy õ gondolta, az orosz élet a maga kontrasztjaival tanította meg. Például, mikor iskolás volt, a család minden lépését ellenõrizte, ám alkoholista apja, aki könyvet írt az iszákosság ártalmairól, három rubelt adott neki, hogy költse prostituáltra. Hasznos volt számára Dosztojevszkij olvasása is. A. Belij Csehovhoz nagyon hasonlóan alkotta meg a maga dialektikáját" abból a gyermekkori igényébõl, hogy legyõzze az ollót" önmaga és szülei között, apja és anyja között, és a különféle tekintélyek között. 44 Az ilyen dialektikát", amely az élet ellentéteit kibékíti és összemossa, mintha azok nem is léteznének - ezt hívják az érzések ambivalenciájának, ami Freudot annyira meglepte az oroszokban. Nem is kellett olyan sok idõnek eltelnie ahhoz, hogy éppen ez a dialektika" annak az intellektuális önkénynek az alapjává és igazolásává váljék, amely a szovjet államiság formáját ölti magára.
  Egyébként azok a specifikus motívumok, melyeket Freud Pankejev esetének leírásába belefoglalt, érzékelhetõ módon rokon vonásokat mutatnak az orosz eszme" alapmotívumaival, melyek Pankejev kortársainak a beteg gyermek- és ifjúkorában írott regényeiben, poémáiban és filozófiai értekezéseiben hangzanak fel. Ezek, többek között, a vallás racionalisztikus kritikája, amely összefér egy meghatározhatatlan miszticizmussal; a halál és újjászületés problémáinak fixációja; különleges elmélyülés a homoszexualitás, a szodómia, s az androginia problémaiban; és a külsõ szemlélõt csodálattal eltöltõ intenzivitása a szellemi életnek, s ezzel egyidejûleg a reális, társadalmi érdeklõdés majdhogynem teljes hiánya
  Nem tudjuk és sohasem fogjuk megtudni, tulajdonképpen mi mehetett végbe a Freud által elemzett Pankejev lelkében, miként azt sem tudjuk, hogy általában mi ment végbe az ezüstkor" filozófusai és költõi által leírt orosz lélekben. Ami a rendelkezésünkre áll - csupán az irodalmi portrék és önarcképek; ám ha a különbözõ képek egybeesnek, ebbõl kiolvasható a valóság. Hogy melyik szinthez tartoznak ezek az egybeesések - netán az adott kultúra befogadásának sztereotípiáihoz, illetve e kultúra önreflexiójához vagy egy mélyebb, különbözõ szinteken egyaránt megjelenõ azonosságról lenne szó? Vajon azok az emberrõl alkotott képek, amelyeket az egy gyermekkori neurózis freudi pszichoanalízise, az orosz szimbolizmus költészete és az orosz vallásfilozófia mutattak be, egységes és reális szindrómát alakítottak ki? Az akkor élt emberekre jellemzõk voltak-e ennek a szindrómának egyes vonásai abban az értelemben, melyben ezekrõl a szociológia és a statisztika tudománya beszél?
  E kapcsolatban tanulságos Szergej Pankejev és Alekszandr Blok egymással való összehasonlítása, mind a párhuzamokat, mind a különbségeket tekintve. Pankejev az orosz Ödipusz alakját valósítja meg, aki megbékél azzal a helyzettel, melybe a nyugati Szfinx helyezi, és hosszú élete folyamán nem valami nagy sikerrel próbálja kifürkészni annak racionalisztikus rejtélyét. Blok a titokzatos és megkettõzõdött, csillogó elméjû és zavaros gondolkodású, a fenyegetõ, de leginkább önmagára veszélyes orosz Szfinx sorsát mutatja be. Blok, aki testével, szívével és teljes öntudatával" a forradalmat hívta, megírta evangéliumát, a Mûvelõdésügyi Népbiztosságon funkciót vállalt, nemsokára meghal pszichotikus krízisben, melyet csak Nietzsche szörnyû halálával lehet összehasonlítani.
  Mind a pszichoanalízisbõl, mind a kultúra történetébõl jól tudjuk, hogy az egybeesések sohasem véletlenek. E témák valóban fontosak voltak és közel álltak az akkori orosz értelmiséghez, s miután Freud jól ismerte betegeinek ezt a körét, kiválasztott közülük egy reprezentatív figurát. Ezzel telibe talált. Az Egy gyermekkori neurózis pszichoanalízise feltárta azokat a kulcsproblémákat és jellemzõ vonásokat, melyek egyben a kultúra leggazdagabb rétege fejlõdésének végeredményét reprezentálták. A kis Pankejev tudattalanjában olyan motívumok tárultak fel, mint kultúrájának felsõ, professzionálisan szublimált szintjein.
  Az orosz filozófusok sem zárkóztak el hasonló párhuzamoktól, melyek manapság lehet, hogy túlságosan direktnek tûnnek. Fjodor Sztyepun szavai szerint: személyes érzéseink váratlanul a végsõ erkölcsi, sõt, teológiai kérdések feltevéséhez vezettek minket". 45
  Ám az is lehetséges, hogy a még nem neurotikus oroszok" specifikus vonásairól alkotott elképzelések - nem többek mint a reflexió és az önreflexió illúziója, melyet a történelmi helyzet szült, s az etnokulturális sztereotípiák hatása, amely alól még a legprecízebb kutatók is nehezen vonják ki magukat. Különben Freud hiteles vagy hibás elképzeléseinek az oroszokról nem volt, amennyire ismert, semmiféle nem intellektuális következménye. A Szkíták" ugyanakkor eljátszotta a maga szerepét az eurázsianizmus népszerûségében, amely a harmincas években az NKVD súlyos, gyengéd mancsaiba" juttatta az orosz emigrációt.
  Talán érdemes Oroszországra vonatkoztatni Tyutcsev más alkalomból mondott szavait, melyek valószínûleg Blok versének kiindulópontját jelentették:   Természetesen, ebben az értelmezésben is ugyanaz az orosz zavarosság, dialektika és ambivalencia rejlik. Vajon mivel, milyen csábítással és ámítással vonz magához és pusztít el az orosz Szfinx, melynek nincs titka? Példának okáért, ebben az esetben miért érdekelték az oroszok Freudot?
  Önnön kezdetétõl oly különbözõ századvégünk az orosz eszmének" éppen ilyen értelmezését sugallja. Ha egyetértünk ezzel, nem marad más hátra, minthogy jóval pragmatikusabban próbáljuk megmagyarázni Freud vonzódását" az orosz elemhez". A bonyolult és az igazságértéket nélkülözõ konstrukciókat könnyebb befogadni - mellesleg még magának a szerzõnek is - az egzotikum talaján, még inkább akkor, ha ez a talaj elõzetesen a már meglevõ sztereotípiákkal elõ van készítve. Az orosz anyag" Freud számára meghatározott értéket képviselt és bizonyos elõnyöket nyújtott. Pankejev történetét jelentõs mértékben döntõ érvként írta meg az ellen a kritika ellen, mellyel elvetették az õsjelenet"-elméletét a Freudtól eltávolodó tanítványok. A cselekménynek egy egzotikus országban való lokalizációja, melyrõl keveset tudnak, és ezért ott minden lehetséges, többször segítségére volt már a radikálisan gondolkodó értelmiségieknek abban, hogy az elbeszélésnek bizonyos fokú hitelességet adjon. Ily módon - szándékosan távoli példákat hozok fel - az orosz romantikusok hõseiket a cigányokhoz vagy a Kaukázusba küldték; Montesquieu eszméi megvalósulásának helyéül Perzsiát választotta; Nietzsche szintén ott találta meg felsõbbrendû emberét; Bogdanov távolabbra, a Marsra helyezte társadalmi ideálja megvalósítását; Lévi-Strauss a vad indiánok között lelte fel eszméjének megalapozását. Freudot nem a társadalmi utópiák érdekelték, hanem a pszichológiai elméletek és a konkrét emberi sorsok, melyek ezeket az elméleteket igazolják; az egzotikus anyag funkciója azonban egy és ugyanaz maradt. Akkor volt szükség az egzotikumra, mikor az eszme fejlõdése azzal fenyegetett, hogy túllépi a valószínûség határait.
Emlékezések a pszichoanalízisre

  A késõbbiekben a Farkasemberbõl híresség lesz. A régi és új világ mind több pszichoanalitikusa keresi majd a vele való találkozást, Freud betegével való beszélgetés lehetõségét. Visszaemlékezéseinek két része egy könyvben jelenik meg Freud az Egy gyermekkori neurózis történetébõl címû esettanulmányával és két másik pszichoanalitikus Szergejnek szentelt cikkeivel. Élete utolsó éveiben, a hetvenes évek végén, felkeresi õt egy bécsi újságírónõ, aki halála után egy, a Farkasemberrel készített interjúkat tartalmazó könyvet publikál. Pankejev benne hol Freudról mesél, hol utolsó szeretõjérõl Egy olyan ember hangját halljuk, akit megtört különös élete, ám kulturális világában nincs semmi figyelemre méltó: hosszú életének nagy részét emigrációban töltötte, a fiatal és kíváncsi bécsi nõnek Kerenszkijrõl és Leninrõl, Oblomovról és Sztavroginról, Paszternakról és Szolzsenyicinrõl beszél. Néhány megjegyzése azonban felettébb érdekes: például, felfedezi a hasonlóságot Tolsztoj otthonról való elmenekülése és halála és Dosztojevszkij Ördögök címû regényébõl Verhovenszkij menekülésének és halálának körülményei között De bennünket, természetesen, más érdekel - elsõsorban az, miként értékelte Pankejev élete végén a pszichoanalízis rá gyakorolt hatását.
  Mellesleg, eléggé szkeptikus volt. Ami rossz a pszichoanalízisben, hogy az ember egy másik ember utasításainak megfelelõen kezd el élni. Az mondanám, a pszichoanalízis elgyengíti az embert. Valószínû, hogy fel tudja szabadítani az idet, de az ego szenved, mert alá van rendelve a tekintélynek". 46 Egy más helyen elégedetlenségét másképp fogalmazza meg. A pszichoanalitikusok mind egyformák. Csak azt csinálják, amit Freud felfedezett. Ugyanazok az elvek és módszerek és semmi más rajtuk kívül. Azt olvastam Leninrõl, sikere alapja az volt, hogy mindig együtt haladt az idõvel. Például, egyszer azt mondta: Minden hatalmat a szovjeteknek". És két hónap múlva azt mondta: Ez már többé nem fontos, megváltoztak az idõk. Semmit sem érünk el, ha a régi elvekhez tartjuk magunkat". A pszichoanalitikusok pedig nem haladnak, mindig egy és ugyanazt csinálják. Ma már én jóval kritikusabban viszonyulok a pszichoanalízishez". 47 Mindez csak kuriózum volna, ha nem egy olyan ember szájából hangzana el, aki magával Freuddal annyi idõt töltött el együtt Egy olyan emberébõl, akit Freud tréfásan a pszichoanalízis egy darabjának" nevezett, és kinek meggyógyításában, legalábbis úgy tûnik, nem kételkedett.
  Maga Pankejev két tényezõt emelt ki, melyeket a maga szempontjából hasznosnak tartott: Freud pozitív viszonyát Teresához és a rögtön kialakult apai indulatáttételt - Freud iránti érzései hasonlóak voltak apjához fûzõdõ érzéseihez.
  Pankejev visszaemlékezéseibõl megtudjuk, hogy az elsõ kérdés, amelyet Freudnak feltett, Teresát érintette: elvegye-e feleségül vagy ne nõsüljön? Ha Freud professzor, mint más doktorok, akikhez jártam, azt mondta volna, hogy »nem«, otthagytam volna". De Freud másképp válaszolt: igen, lehetséges, csak visszatérünk erre néhány hónap múlva, mikor befejezõdik az analízis. Az analízis, mint tudjuk, négy év múlva fejezõdött be. Ez alatt az idõ alatt Szergej levelezett és idõnként találkozott Teresával. Én azonnal elvettem volna feleségül, ha ez a tettem nem lett volna ellentétes Freud professzor szabályaival". 48 Végül a professzor szokatlan lépésre szánta el magát - beleegyezett, hogy találkozzék Teresával, aki megtetszett neki. Jóval késõbb, 1970-ben Pankejev úgy gondolja majd, hogy éppen ez a megígért és izgatottan várt döntés tartalmazta azt az alapvetõ tényezõt, melynek köszönhetõen a gyógyítás sikeres volt.
  Teresával ellentétben, Szergej apja és az apával való viszonynak a megvitatása Pankejevvel, állt minden valószínûség szerint Freud figyelmének középpontjában. Pankejev visszaemlékezéseiben elismétli néhányszor Freud szavait, melyeket tényleg lehetetlen elfelejteni: Szerencséje volt, hogy meghalt az apja. Ellentétes esetben nem lenne esélye a gyógyulásra". 49 Pankejev eléggé egysíkúan értette meg Freudot: Õ arra gondolhatott, ha apám nem halt volna meg, nem sikerült volna az indulatáttétel". Az indulatáttétel intenzív volt és az orosz beteg egyaránt érezhette önmagán ennek a pszichoanalízis által feltárt jelenségnek pozitív és negatív hatását. Élete végéig mély hálával viseltetett Freud iránt, ám ezzel egy idõben õt okolta több bajáért.

Analízistõl analízisig

  A végéhez közeledett a négyéves analízis Freud által kikötött befejezõ idõpontja. A beteg kora gyermekkora traumáira való visszaemlékezéseiben egyre produktívabbá vált. Az analitikus megismerkedett a beteg szeretõjével és áldását adta házasságukra. Mindketten elégedettek voltak egymással.
Az utolsó analitikus óra 1914 június 29-re esett. Nem sokkal azelõtt volt, hogy Szarajevóban megölték Ferdinánd trónörököst és feleségét. Miután elbúcsúzott betegétõl, Freud megjegyezte, ha Ferdinánd kerülne hatalomra, Ausztria bizonyára háborúba keveredne Oroszországgal. 50 Mint ismeretes, mindez megtörtént, csak éppen fordítva. A még annyira okos emberek is, mint Freud, nem biztos, hogy pontosan értik, mi történik körülöttük.
  Az Egy gyermekkori neurózis története címû mûhöz írott rövid utószavában Freud ezt írta Szergej analízisének befejezésérõl: Néhány héttel az 1914-es nagy háború megkezdése elõtt vettem tõle búcsút, és gyógyultnak nyilvánítottam; nem láttam mindaddig, amíg a háború szeszélye folytán a közép-európai hatalmak nem érték el Dél-Oroszországot". 51
  Néhány órával azután, ahogy Szergej átlépte az orosz határt, megkezdõdött a háború. Teresa Keller lányával, Elsával még Münchenben maradt. Mikor Szergej hazatért, édesanyja fia szerencsés gyógyulása alkalmából istentiszteletet tartatott. Az odesszai pópa köszönetet mondott Istennek Szergej gyógyulásáért és megáldotta orvosát, Sigismundot". Mellesleg a võlegényt és a menyasszonyt a frontvonal választotta el egymástól. A fiatal Pankejevet, mint az egyetlen férfit a családban, nem hívták be katonának. Odesszai birtokán remekül érezte magát. Az anya ellenállása ellenére, megkezdõdött Teresa számára, mint ellenséges állam állampolgára számára az orosz vízum beszerzése körüli sürgés-forgás, és Szergej ebben is nagyon sikeres volt. Teresa Románián keresztül érkezett meg, lányát Münchenben hagyta. Összeházasodtak. Ebben az idõszakban Szergejnek még a felvételi vizsgát is sikerült magánúton letennie az odesszai egyetem jogi karára. Minden jól alakult, ha csak nem számítjuk Teresa és új anyósa közti konfliktusokat.
  1918-ban Odesszába bevonultak a német-osztrák csapatok. Ukrajnában kikiáltották a hetmani köztársaságot. Elsa tuberkulózisban megbetegszik. Teresának sürgõsen el kell utaznia hozzá. Szeptemberben megkapja a vízumot, és Kijeven keresztül hazautazik. Novemberben a Központi Hatalmak Szövetsége teljes vereséget szenved. Odesszát angolok, franciák és lengyelek foglalják el. A rubel inflációja katasztrofális. Leég az orosz bank odesszai fiókja, ahol Pankejevék tõkéjét õrizték. A megmaradt pénz elmegy valutaszerzésre és az elutazásra.
  1918 május 29-én Freud arról ír Lou Andreas-Saloménak, hogy valaki Odesszából egy levelet adott át neki. (Még tartott a háború!) Az a fiatalember, akit 1914. július 14-én gyógyultan hazaküldtem, és nem is sejtettem, hogy mindössze két hét múlva az ellenségem lesz és megölheti az idõsebb fiamat", új találkozást kér. Nem közölve Lounak az okokat, Freud arra kéri, az Ön hat fiútestvére nevében, akik mindig jók voltak Önhöz", hogy jöjjön Bécsbe és foglalkozzon helyette az õ régi betegével. 52 Lou azonban nem jött Bécsbe.
  A hasonló szituáció, mikor az analitikus a beteggel egy kiélezett személyes (az adott esetben számára politikai jelentéssel bíró) helyzetben találkozik, rá vetíti ki reális alapokat nélkülözõ szorongását, a ellenáttételnek nem klasszikus, ám nagyon jellemzõ esete. Természetesen, ennek kell hogy legyen bizonyos jelentõsége a terápiában is. Ugyanakkor Freud soha többé nem beszélt azokról az érzéseirõl, melyekben az általa kigyógyított" orosz beteg ártó módon összekapcsolódott volna az orosz fronton harcoló fiával. Bár igaz, hogy az Egy gyermekkori neurózis története egyik metaforájában Pankejev nehéz és lassú analízisét egy olyan hadsereg lassú elõrenyomulásával hasonlítja össze, amely heteket és hónapokat veszteget arra, hogy legyõzzön egy akkora távolságot, melyet békeidõben néhány óra alatt meg lehet tenni, és az ellenséges hadsereg pedig éppen elõtte tette meg néhány nap alatt. 53 Mindaz, amit errõl az esetrõl tudunk, csupán annyi, hogy Freud kianalizálatlan érzései csak abban a következetes próbálkozásaiban jelentkeztek, hogy a beteget másik analitikushoz akarta küldeni. Ebben az összefüggésben még az a meglepõ, hogy ezeknek a próbálkozások alanyai elõször is nõk voltak, akikrõl tudvalevõ, hogy nem hadkötelesek, másodszor pedig nemzetiségüket tekintve az ellenséges" hatalmakhoz tartoztak, mint például az orosz Lou Andreas-Salomé és az amerikai Ruth Mack Brunswick
  1919 áprilisában Pankejev végre eljut Bécsbe. Freud megajándékozza könyve, az Egy gyermekkori neurózis története egy példányával és barátian dedikálja neki. Pankejevnél feltárja a kianalizálatlan anyag egy kis maradványát", és maga folytatja a gyógyítást. Ez alkalommal 1919 szeptemberétõl 1920 húsvétjáig tart az analízis. Most már Freudnak kell idõrõl idõre pénzt adnia betegének. Késõbb Szergej talál magának egy egyszerû hivatalnoki munkát egy biztosítótársaságnál, ahol végig dolgozott, egészen osztrák nyugdíjának megszerzéséig.
  Az új analízist bizonyos emésztõszervi problémák miatt kellett lefolytatni. Szergej a sikertelen kezeléssel magyarázta õket, mellyel Odesszában gyógyította ugyanaz a Doznesz doktor, aki most állatorvosi gyógyszerekkel látta el õt. Freud máshogy értelmezte ezeket a tüneteket: Megérkezett Bécsbe és közölte, hogy kezelése befejezése után azonnal szenvedélyes vágy fogta el, hogy megszabaduljon az én hatásomtól. Néhány hónapig tartó munka után az indulatáttételnek az az eleme, amelynek leküzdése mind ez ideig még nem volt sikeres, megoldódott. Ezután a beteg jól érezte magát, és viselkedésében sem volt semmi furcsaság, annak ellenére, hogy a háborúban elvesztette házát, teljes vagyonát és az összes családi kapcsolatát. Lehetséges, hogy éppen ez a szerencsétlenség, kielégítvén bûntudatát, segítette elõ egészsége stabilizálódását. 54
  Késõbb Pankejev úgy véli, ha akkor, mikor Odesszát elfoglalták az angol csapatok, hazautazhatott volna, megmenthette volna vagyona egy részét. Freud nem engedte el, hazatérési vágyát neurotikus ellenállással magyarázta. Mikor azonban Freud véleménye szerint Szergej problémái az áttétellel és a perisztaltikával kapcsolatban megoldódtak, Odesszába bevonultak a vörösök.
  1926-ban a majdnem teljesen elszegényedett Pankejev újból - immár harmadszor - paranoiával határos hipochondriás panaszokkal Freudhoz fordul. Az orrüregben végzett kis operáció után úgy képzelte, hogy orra szét fog bomlani - hegeket, repedéseket és ehhez hasonlókat érzett benne. A bõrgyógyászok nem tudtak segíteni, mindent rendben találtak.
  Ez alkalommal Freud mégis átküldi Pankejevet kollégájához - Ruth Mack Brunswickhoz, aki akkoriban Bécsben élt. Nehéz megmondani, mi játszhatott szerepet ebben az elhatározásában - az ellenáttétel-e és az ezzel kapcsolatos bûntudat, vagy netán az, hogy Freud csalódott az oly sikeresen kigyógyított és publikált esetben, illetve túlterheltsége, más betegek kezelése vagy az anyagi nehézségek. A hetvenéves professzor éppen 1926-ban csökkentette betegei számát hatról ötre, és ezzel egyidejûleg felemelte az analitikus órák díját húsz dollárról huszonötre. Másfelõl, Pankejev azt írja visszaemlékezéseiben, hogy Freud megkövetelte tanítványaitól, hogy legalább egy beteget ingyen kezeljenek. Valószínû, hogy Brunswick ezen az alapon vállalta el Szergejt. Ami Freudot illeti, noha õ is megszenvedte az osztrák korona háború utáni inflálódását, sok éven keresztül segítette anyagilag, külföldi betegeitõl kapott honoráriumából átadott néhány fonttal vagy dollárral volt betegét. P. Roazen úgy véli, hogy ebben Freud bûntudata jelenik meg, hiszen Pankejev részben miatta veszítette el vagyonát.
  Brunswicknál az analízis öt hónapig tartott. Õ a diagnózisban egy cseppet sem kételkedett: hipochondriás üldözési mánia. Azt azonban meg kell jegyezni, hogy a kórtörténet ebben az esetben jóval kevesebb tisztelettel viseltetik a beteg iránt, mint Freud az Egy gyermekkori neurózis története címû esettanulmánya. Brunswick maga is bevallja, hogy az analízis kezdetén nehéz volt elhinni, hogy a Freud által megörökített, okos és becsületes Farkasemberrel van dolga. Egy pszichotikus beteget látott, akinek alapvetõ vonásainak a képmutatást, a nárcizmust és a fukarságot tartotta. Vajon mirõl lehetett szó - a személyiség megváltozásáról vagy a ellenáttétel illúziójáról? Roazen, aki alaposan átvizsgálta a Brunswick által készített kórtörténetet, arra a következtetésre jutott, hogy Brunswick, aki maga is hosszú ideig Freud betegei közé tartozott, tanítómestere volt kedvencében vetélytársat látott. 55
  Pankejev visszaemlékezéseiben arról ír, hogy nemcsak a paranoia diagnózisa háborította fel, hanem az is, hogy nem maga Freud kezelte, ezért jobbnak látta, ha mielõbb meggyógyul. A pszichoanalitikus, M. Gardiner, aki idõrõl idõre találkozgatott Pankejevvel és évtizedeken keresztül támogatta, 1927-ben ismerkedett meg vele: Pankejev oroszórákat adott neki. Úgy jellemzi, mint remek beszélgetõtársat, aki egészséges és teljesen rendezett ember benyomását kelti.

Teresa Keller rejtélye

  Teresa büszke volt spanyol gyökereire. 1914-ben Oroszországban, a németellenes hangulatok közepette, miután nem tudott sem oroszul, sem franciául, nem volt könnyû neki: csak az húzta ki a bajból, Pankejev emlékei szerint, hogy egyáltalán nem hasonlított a német nõkre, inkább a spanyol vagy az olasz asszonyokra emlékeztetett külseje. Freud szépnek tartotta õt, sõt azt mondta róla: igazi királynõi alkat".
  Teresa Oroszországból való hazatérése és lánya halála után megváltozott. Furcsa lett a viselkedése, fukarrá és emberkerülõvé vált. Szergej végül azt sem tudta meg róla, hány évvel idõsebb nála: iratait még Oroszországba való érkezése elõtt elvesztette. Panaszkodott, hogy gyorsan öregszik, noha Pankejevnek továbbra is tetszett. Különben Szergej rendszeresen megcsalta õt.
  Az Anschluss után, 1938-ban, mikor a nácik erõszakkal a birodalomhoz csatolták Ausztriát, a bécsiek az eseményekre különbözõképpen reagáltak. Mint mindig, a kisebbségnek sikerült emigrálnia; az otthon maratottak között járványként terjedt az öngyilkosság. Pankejev megfigyelés alatt állt. Egy náci zaklatta és kifaggatta életérõl, családjáról Szergej megmutatta neki apja fényképét. Erre az azt felelte - most már megnyugodott -, Szergej apja pontosan úgy néz ki, mint a cár. És beismerte, azért jött, hogy kiderítse, nem zsidó-e ez az orosz emigráns. Pankejev a maga részérõl azt ajánlotta feleségének, hogy kérje ki szülõvárosából, Würzburgból azokat az iratokat, melyek bizonyítják árja származását. Teresa erre furcsán nézett", s ezt a tekintetet Pankejev egy életre megjegyezte.
  E napokban Teresa azt javasolta Szergejnek, hogy kövessenek el együtt öngyilkosságot. Megõrültél? - felelte neki Pankejev - Mi nem vagyunk zsidók." 1938. március 31-én Szergej Pankejev otthon holtan találta feleségét. Gázzal megmérgezte magát.
  Miért van az, hogy sem Pankejev, sem a vele foglalkozó analitikusok, sem a történészek végeredményben nem mondták ki ezt a nyilvánvaló feltételezést: Teresa Keller valószínûleg zsidó volt. Bizonyára éppen ez volt az egyik oka annak, hogy Szergej anyja, vagy például Kraepelin annyira ellenezték házasságukat, melyet méssaliance-nak tartottak. Ez volt az oka Teresa spanyol származásáról szóló legendának is, amelyet a romantikus Szergejnek sikerrel sugallt (aki még visszaemlékezéseiben is a Teresához fûzõdõ szerelem történetét leíró fejezetnek a Spanyol kastélyok" címet adja). Természetesen nem a szép spanyol legenda megõrzésének vágya, hanem Teresa zsidó származása volt az oka annak, hogy furcsán nézett", mikor férje származását feszegette
  Egy évvel felesége öngyilkossága után, Szergej, akit, ahogy általában nála a veszteségek után lenni szokott, hajtott a nem feldolgozott gyász, felkutatta Münchenben Teresa fiútestvérét. A nagyanyátok tényleg spanyol nõ volt?" - kérdezte csak úgy véletlenül. Nem volt az - felelte a testvér és hozzátette: - de a nagyanyánknak viszonya volt egy bajor nemes úrral". 56

A pszichózis és a realitás

  Ezt a csapást is Pankejev az analitikusok segítségével élte túl. Gardinerhez rohan, aki, miután Nansen- útlevelet szerez neki, elküldi a németek által elfoglalt Bécsbõl Londonba, Ruth Mack Brunswickhoz Az analízis új órái és hónapjai következnek, és Szergej vég nélkül azt kérdezi az üléseken: Miért történt meg mindez velem?" Majd Pankejev visszatér Bécsbe. 1979-ben bekövetkezõ haláláig elõbb a bécsi kishivatalnokok, majd a nyugdíjasok csendes és láthatóan egészséges életét éli, s idõrõl idõre furcsa és eléggé terhes kapcsolatokba keveredik a nõkkel. Keres valamennyi pénzt visszaemlékezéseivel, és hasonlóképp rajzaival is, amelyeket mint az a bizonyos" híres betege Freudnak bocsát áruba az Amerikai Pszichoanalitikus Társaságon keresztül.
  A feltételezett paranoiának" csupán egyetlen kiújulása ismétlõdik meg 1951 nyarán. Pankejev mappájával véletlenül besétál Bécs szovjet megszállási övezetébe. A szovjet katonák letartóztatják és börtönbe zárják. Többórás kihallgatásnak vetik alá, azzal vádolják, hogy katonai létesítményekrõl készített vázlatokat, és egyébként is fehér emigráns, hazaáruló. Német feleségére hivatkozva próbálja igazolni magát, noha érzi, hogy értelmetlen mindenfajta védekezés. Hasonlóan teljesen normális honfitársainak millióihoz, akik azonos helyzetekbe kerültek, hasztalanul igyekszik felvenni a harcot bûntudata és szorongása bénító erejével. Negyednapon elengedik, és arra kötelezik, hogy három hét múlva jelenjen meg összes rajzával együtt. Kezdetét veszi a pszichózis, éppen olyan formában, mint mikor Brunswick doktornõhöz jártam, csak akkor fizikai rendellenességeket éreztem, most pedig erkölcsieket".
  Miután felfogta Pankejev, könnyen meglehet, hogy soha többé nem tér haza, pontosan 21 nap leteltével mégis jelentkezik a szovjet zónában. Az a tiszt, aki kihallgatását vezette, már nincs a stábnál, és Pankejevre többé senkinek sincs szüksége.
  Mikor ezt elmesélte Gardinernek, végül a következõ, egész történetére oly jellemzõ kérdést tette fel: Mit gondol a doktornõ minderrõl? Vajon lelki betegségem kényszerített arra, hogy olyan komolyan reagáljak erre az incidensre?" 57

SZÕKE KATALIN fordítása
JEGYZETEK

* Részlet a szerzõ Erosz nyevozmozsnovo. Isztorija pszihoanaliza v Rosszii címû könyvébõl. Moszkva, 1994, 80-105.

1 E. Jones: The Life and Work of Sigmund Freud. New York: Basic Books. 1953-1957. vol. 2, 2 74.
2 P. Roazen: Freud and his Followers. London: Allen Lane, 1975, 170.
3 K. Obholzer: The Wolf-Man Sixty Years Later. London: Routledge, 1980, 167.
4 The Life and Work of Sigmund Freud, vol. 2, 274.
5 S. Freud: Iz isztorii odnovo gyetszkovo nyevroza. In: Pszihologicseszkije etjudi. Minszk, 1991. 179- 268. Idézet a 195. oldalon. Freud e mûvére történõ késõbbi hivatkozások is ezen orosz nyelvû kiadásra vonatkoznak. A mû erdeti címe: Aus der Geschichte einer infantilen Neurose. 1918. G. W. XII. 199. Pankejev esetének alapvetõ forrásai: Freud monografikus esetettanulmánya, melyet 1914-1915 telén írt s a késõbbiekben kiegészített és jegyzetekkel látott el; magának a"farkasembernek" a visszaemlékezései, melyet 1938-ban írt; és néhány kórtörténet, melyet Freudot követõen a beteget kezelõ pszichoanalitikusok készítettek. Ezeknek az anyagoknak nagy része a következõ könyvben van összegyûjtve: M. Gardiner: The Wolf-Man and Sigmund Freud. London: Karnac Books, 1989. Szintén fontosak azok az interjúk, melyeket Pankejevvel készítettek már a 70-es évek végén: K. Obholzer: The Wolf-Man Sixty Year Later. London: Routledge, 1980.
6 Confession sexuelle d’un anonyme russe. Paris: Usher, 1990.
7 E. H. Erikson: Childhood and Society. New York: Norton, 1950, 323.
8 The Memoirs of the Wolf-Man. In: M. Gardiner: The Wolf-Man and Sigmund Freud.
9 A. Blok: Piz’ma k zsene. In: Lityeraturnoje naszledsztvo, t. 89. Moszkva: Nauka, 178. 112.
10 The Memoirs of the Wolf-Man. In: M. Gardiner: The Wolf-Man and Sigmund Freud. 50.
11 Ezzel kapcsolatban nem árt felidézni Freud egy korábbi koncepcióját, melyet a késõbbiekben félretett: a hisztéria, az obszesszív neurózisok stb. komoly eseteinek több mint felében, melyeket pszichoterápiával gyógyítottam, határozottan kiderült, hogy a beteg apja szifiliszes volt" - Részlet a Három értekezés a szexulitás elméletérõl, melyet Freud 1905-ben írt, s ezt az idézetet kihagyta a késõbbi kiadásokból. idézi: P, Roazen: Freud and his Followers, 127.
12 The Memoirs of the Wolf-Man, 137.
13 S. Freud: Egy gyermekkori neurózis története. (Iz isztorii odnogo gyetszkogo nevroza.) Pszihologicseszkije etjudi. Minszk. 1991. 179-268.
14 E. Jones: The Life and Work of Sigmund Freud, vol. 2, 274.
15 S. Freud: Egy gyermekkori neurózis története 181.
16 Uo. 196.
17 J. L. Rice: Russian Stereotypes in the Freud-Jung Correspondence. Slavic Review, v. 41, 1, Spring 1982, 13-35.
18 S. Freud: Bevezetés a pszichoanalízisbe. Budapest: Gondolat, 1986.
19 S. Freud: Egy gyermekkori neurózis története, 219. és a továbbiakban
20 Sajnos, csak könyvem befejezése után ismerkedtem Nicolas Abraham és Maria Torok fontos munkájával: N. Abraham-M. Torok: Cryptonimie: Le verbier de L’Homme aux loups. Paris. Flammarion, 1976; az angol kiadáshoz J. Derrida írt elõszót: N. Abraham-M. Torok: The Wolf-Man’s Magic Words. Minneapolis: University of Minnesota Press, 1986. A Farkasember története ebben a könyvben egyáltalán nem szokványos módon értelmezõdik, az értelmezés elõfeltevését tekintve néhány dologban egybeesik a mi elemzésünkkel, ám az egészet figyelembe véve, teljesen más következtetésekre jut. A szerzõk Pankejev többnyelvûségét tekintik kiindulópontnak az álom megfejtéséhez és általában egész élete magyarázatához. Azt a nyelvi anyagot, ami Pankejev után maradt és Freud elbeszélésében németül ismert, oroszul és angolul (Szergej egyik nevelõnõje angol volt) hallgatják" és a hangzás alapján fordítódik le". Például, a farkas szó, a Wolf" német hangzását oroszul - a szerzõk véleménye szerint -, mint gul’fik" fogja fel a gyermek. S ez éppen azt jelenti, feltételezik a szerzõk, hogy a gyermekkorban gul’fik"-ként észlelt szó teljes szimbolikájával elfojtódott a tudattalanban, és onnan manifesztálódott elferdített és lefordított" (elõször németre, majd a képek nyelvére) formában a farkasos álomban. A dió (oroszul: oreh") szót az álomból a szerzõk mint bûnt (oroszul: greh") olvassák, és az öreg diófaligetben pedig a régi bûnök sorát látják A farkasos álom tartalma a szerzõk nézõpontja szerint nem a szülõk kilesett nemi aktusa, hanem egy kihallgatatott botrányos veszekedés Szergej orosz anyanyelvû édesanyja és az angol nevelõnõ között, Szergej és nõvére erotikus játékai miatt. Ez a bonyolult elemzés több erõszakolt belemagyarázást és az orosz fül számára nyilvánvaló képtelenséget tartalmaz. Maga a gul’fik" szó, annak ellenére, hogy megtalálható az orosz nyelv szótáraiban, ritkán használatos és ahhoz a lexikai réteghez tartozik, melyrõl majdhogynem lehetetlen, hogy egy kisgyermek ismerje; a hat" ( sesztyero") - farkas - szót a szerzõk hasonló hangzásúnak találják a nõvérrel" ( szesztra"), noha ezek a szavak még annal is kevésbé hasonló hangzásúak, mint ahogy ezt a szótári transzkripció jelzi. Miután a szerzõket annyira magukkal ragadta új módszerük iránti lelkesedés, még Szergej vezetéknevének cirill változatában is felfedezik Rank nevét - habár errõl arra a következtetésre lehetne jutni, hogy maga Pankejev sem más, mint Freud fantáziájának terméke a Rankkal való konfliktusa pillanatában. Általában olyan benyomása támad az embernek, hogy a három nyelv szavaival folytatott játék bármely irányban adhat kombinatorikus lehetõségeket. Ám ugyanakkor a szerzõk végkövetkeztetése érdekes. A Szergej által tabuként kezelt orosz szót, a tyerety" ( dörzsölni") érinti, amely a nõvérével folytatott játékot jelenti és elfojtódott a tudattalanban mint semmit sem jelentõ szótárgy, illetve (20. folyt.) a szerzõk terminológiájával élve kriptonima", és a késõbbiekben Szergej több álomképét, tünetét és cselekedetét befolyásolta: ösztönös vonzódását a padlót feltörlõ ( truscsije") nõkhöz, a Terek csúcsára való felmászást, s miután nõvére higannyal (oroszul: truty") megmérgezte magát, szerelme tárgyául egy Teresa névre hallgató nõt választott, aki egy orrán levõ heg ( natyertoszty" - feldörzsölés" - így értelmezik a szerzõk) miatt volt paranoid.
21 K. Obholzer: The Wolf-Man Sixty Years Later, 5.
22 Erikson: Childhood and Society, 353.
23 Ibid., 325.
24 Egyébként Pankejev dajkáját Freud úgy jellemzi, ahogy az iskolai tankönyvekben írtak Arina Rogyionovnáról: a népbõl származó mûveletlen öregasszony, aki kimeríthetetlen gyengédséggel viseltetett iránta. Szergej korán elvesztett fiát helyettesítette neki".
25 V. V. Rozanov: Opavsije lisztyja. - Ujegyinyennoje. Moszkva: Politizdat, 1990. 184. 351.
26 A. Belij: Na rubezse dvuh sztoletyij. Moszkva: Hudozsesztvennaja literatura, 1989, 184.
27 S. Freud: Egy gyermekkori neurózis története, 195.
28 Uo. 226.
29 Uo. 194., 267.
30 The Freud-Jung Letters. W. McGuire (ed.). London: Hogarth, 1974, 494.
31 Oroszul megjelent: in: S. Freud: Az Õsvalami" és az Én" ( Ja" i Ono") c. gyûjteményes kötetben, t. 1. 395.)
32 S. Freud: Dosztojevszkij és az apagyilkosság. In: Freud. Az Õsvalami" és az Én", t. 2. 408.
33 S. Freud: Egy gyermekkori neurózis története, 267.
34 Uo. 266.
35 Uo. 252.
36 Uo. 222.
37 Uo. 226., 228.
38 Uo. 266.
39 Uo. 229.
40 R. M. Rilke: Worpswede. Moszkva: 1980, 60.
41 A. Blok: Szocsinyenyija v 2-h tomah. Moszkva: GIHL, 1955, t. 2. 653.
42 A. Blok: Szocsinyenyija, t. 2. 716.
43 A. Blok: Pis’ma k zsenye, 112
44 A. Belij: Na rubezse dvuh sztoletyij, 194. és a továbbiak
45 F. Sztyepun: Bivseje i nyebivsejeszja. ( Ami megtörtént és ami nem történt meg") New York: izd.-vo Csehova, 1956. t. 1. 319. - Lásd még: E. V. Barabanov: Russzkaja filoszofija i krizisz identicsnosztyi. - Voproszi filoszofii, 8, 1991. 102-116.
46 K. Obholzer: The-Wolf-Man Sixty Years Later, 139.
47 Ibid., 137.
48 The Memoirs of the Wolf-Man, 75, 89.
49 Ibid., 32.
50 K. Obholzer: The Wolf-Man Sixty Years Later.
51 Ez az utószó hiányzik az orosz kiadásból. L. Freud: From the History of an Infantile Neurosis. In: M. Gardiner: The Wolf-Man and Sigmund Freud. London: Karnac Books, 1989, 262.
52 L. Andreas-Salomé: Correspondance avec Sigmund Freud. Paris: Gallimard, 1970, 104.
53 S. Freud: Egy gyermekkori neurózis története, 183.
54 Freud: From the History of Infantile Neuroses, 262.
55 P. Rozen: Freud and His Followers, 172.
56 The Memoirs of the Wolf-Man, 119.
57 M. Gardiner: The Wolf-Man in Later Life. In: M. Gardiner: The Wolf-Man and Sigmund Freud, 328


Kérjük, küldje el véleményét, megjegyzéseit címünkre: thalassa@c3.hu
 


C3 Alapítvány       c3.hu/scripta/