Szerzők, források
51. szám

Ajvaz, Michal
cseh író

Andruhovics, Jurij
ukrán író

Bán András
művészetkiritkus, a Miskolci Egyetem Kulturális és Vizuális Antropológia Tanszékének tanára

Bauman, Zygmunt
Londonban élő lengyel szociológus, írása részlet Postmodern Ethics című könyvéből

Bołdak-Janowska, Tamara
lengyel-belorusz írónő

Brakoniecki, Kazimierz
lengyel író, a Borussia című folyóirat szerkesztője, írása részlet hasonló című kötetéből

Jarosław Broda
(1956) költő, a Lengyel–Csehszlovák és a Lengyel-Magyar Szolidaritás alapító tagja, az LCsSz Értesítő főszerkesztője és a Kelet-Európai Hírügynökség szerkesztője volt. Jelenleg Wrocław város önkormányzatának művelődési osztályát vezeti.

Ján Budaj
(1952) az ún. alternatív kultúra és az ökológiai mozgalom szervezője Szlovákiában, szamizdat lapok kiadója; kapcsolatban állt lengyel független értelmiségiekkel, a KOR és a Szolidaritás aktivistáival.

Buden, Boris
Ausztriában élő horvát filozófus

Chazbijewicz, Selim
lengyel-tatár költő

Rudolf Chmel
(1939) szlovák irodalomtörténész és publicista, előbb Csehszlovákia, majd Szlovákia nagykövete volt Magyarországon, jelenleg a Szlovák Köztársaság művelődési minisztere.

Czyzewski, Krzysztof
a Krasnogruda folyóirat főszerkesztője, kiadója és aHatárvidék Alapítvány vezetője

Csordás Gábor
(1950) költő, műfordító lengyel, horvát, szerb, román, francia és szlovén nyelvből, a Jelenkor kiadó igazgatója.

Eagleton, Terry
angol irodalomtudós, első írása részlet The Idea of Culture című könyvéből, a másik a London Review of Booksban megjelent kritika

Engelmayer Ákos
(1938) 1956-ban részt vett a magyar felkelésben, 1962 óta Lengyelországban él, a nyolcvanas években együttműködött a lengyel és a magyar demokratikus ellenzékkel, Magyarország varsói nagykövete (1990-1995); a Lengyel–Magyar Szolidaritás alapító tagja.

Farkas Zsolt
kritikus, az irodalomelmélet tanára a Miskolci Egyetemen

Garaczi László
író, a vele készült litera-interjú egy részét közöljük

Geertz, Clifford
amerikai antropológus, írásaegyik harvardi előadásának rövidített változata, részlet After the Fact című könyvéből

Gerevich András
költő, műfordító

Hegyi Csaba
képzőművész

Andrzej Jagodziński
(1954) cseh és szlovák irodalmat fordít lengyelre, a Gazeta Wyborcza prágai és pozsonyi tudósítója majd a prágai Lengyel Intézet vezetője volt, jelenleg a Nemzetközi Visegrád Alapítvány elnöke

Zbigniew Janas
(1953) a Lengyel–Csehszlovák Szolidaritás kezdeményezője és vezetője; a Lengyel–Magyar Szolidaritás és a Lengyel–Cseh–Szlovák Szolidaritás Alapítvány egyik alapítója; a Báthory Alapítvány mellett működő Közép-Kelet-Európai Fórum alapítója és igazgatója; parlamenti képviselő, tagja a Lengyel–Cseh és a Lengyel–Szlovák Parlamentközi Uniónak.

Mirosław Jasiński
(1960) kezdeményezte, majd szervezte a csehszlovákiai demokratikus ellenzékkel való kapcsolatfelvételt, a Lengyel–Csehszlovák Szolidaritás vezetője; tüntetést szervezett Petr Pospíchal szabadon bocsátásáért, az LCsSz Értesítő szerkesztője; szervezőként is részt vett a lengyel és csehszlovák ellenzék összejövetelein (az országhatáron) valamint az 1989. novemberi wrocławi találkozókon; jelenleg a prágai Lengyel Intézet igazgatója.

Jurewicz, Aleksander
lengyel-belorusz költő

Maciej KoĽmiński
(1937) történész, számos tanulmányt írt Magyarország és Közép-Kelet-Európa történetéről; hosszú évekig dolgozott a Lengyel Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetében, az Eötvös Kollégium címzetes tanára, a Collegium Civitas és a Varsói Egyetem professzora; a Lengyel–Magyar Szolidaritás alapító tagja; 1990-96 között a Lengyel Köztársaság budapesti nagykövete.

Jerzy Kronhold
(1946) költő, kultúraszervező és a lengyel demokratikus ellenzék aktivistája (Szolidaritás, cieszyni körzet). 1990-től a Lengyel Köztársaság ostravai főkonzulja, jelenleg a pozsonyi Lengyel Intézet igazgatója.

Láng Zsolt
író, a marosvásárhelyi Látó szerkesztője

Jan Lityński
(1946) részt vett az 1968 márciusi diák megmozdulásokban, a KOR tagja, a Lengyel–Csehszlovák Szolidaritás alapítója, parlamenti képviselő.

Wojciech Maziarski
(1960) a demokratikus ellenzék aktivistája; a nyolcvanas években több földalatti lap, például az Obóz (Tábor) c. negyedévi folyóirat szerkesztője; alapítója és szerkesztője a Szolidaritás Információs Szolgálatának és a Kelet-Európai Hírügynökségnek; a Lengyel–Cseh–Szlovák Szolidaritás egyik szóvivője; szervezőként is részt vett a varsói és budapesti ellenzéki csoportok közti együttműködésben.

Márton László
író

Miller, Alekszej
orosz történész, írása a Transit című folyóiratban jelent meg először

Mora, Terezia
magyar származású német írónő

Németh Gábor
író, írása részlet készülő könyvéből

Parti Nagy Lajos
író, költő, Jevgenyij Svarc mesejátékát Elbert János fordításának felhasználásával dolgozta át a Madách Kamara Színházfelkérésére

Marek Pernal
(1956) történész, a Lengyel Köztársaság prágai nagykövete (1999-2001); jelenleg a külügyminisztériumban dolgozik.

Petr Pospíchal
(1960) a cseh demokratikus ellenzék aktivistája; a lengyel ellenzékkel való találkozók kezdeményezője és szervezője; a Kelet-Európai Hírügynökség egyik alapítója, ennek keretében együttműködött cseh, lengyel, orosz és jugoszláv otthoni és emigráns ellenzékiekkel.

Rorty, Richard
amerikai filozófus, kritikája a London Review of Books-ban jelent meg először

Rubinstejn, Lev
orosz költő, a moszkvai konceptualistákhoz tartozik, írását a Wespennest c. folyóirat nyomán közöljük

Said, Edward
(19..-2003) palesztin származású irodalomtudós, a Columbia Egyetem tanára volt, írása részlet a London Review of Booksban közölt kritikájából

Schlögel, Karl
történész, a Viadrina egyetem tanára az Odera menti Frankfurtban, előadása a német Lettre-ben jelent meg először, befejező részét a Die Zeit nyomán előző számunkban közöltük

Petruąka ©ustrová
(1947) cseh publicista, a csehszlovák demokratikus ellenzék aktivistája, a Charta ’77 egyik szóvivője, a „bársonyos forradalom” után a Cseh–Szlovák Köztársaság belügyminiszter-helyettese.

Svarc, Jevgenyij
orosz író

Tode, Emil
észt író, írását a német Lettre nyomán közöljük

Todorov, Tzvetan
bolgár származású francia irodalom- és társadalomtudós, írását a német Lettre-ből vettük át

Tokarczuk, Olga
lengyel írónő

Petr Uhl
(1941) a cseh demokratikus ellenzék aktivistája; többek között a Charta ’77, a Közép-Európai Hírügynökség és a Lengyel–Csehszlovák Szolidaritás alapító tagja. 1989 után a cseh tájékoztatási iroda vezetője.

Vid, Aletta
költőnő, első kötete idén jelent meg a Magvető Kiadónál

Zapletal, Zdenek
cseh író, írása részlet a brünni Petrov kiadónál megjelent regényéből


Kérjük küldje el véleményét címünkre: lettre@c3.hu


C3 Alapítványc3.hu/scripta/