Kertek

N&n galéria néven remek kiállítóhely mûködik a részben sétálóvá alakított Hajós utcában, Nagy Bálint és tsai építészirodájának kiállítóterme: ilyen tényleg nincs másik a városban. Érdemes megnézni – és nemcsak építészeknek: boldogan mutatjuk be itt, a Beszélô lapjain is a legújabb látnivalókat, Nagy Bálint szerkesztésében. Aki még többre kíváncsi, látogasson el a Hajós utca 39.-be (mindjárt a 2. ház a Bajcsy Zsilinszky úttól), vagy a www.nagybalint.hu-ra. Most éppen a Kertek címû kiállítás látható, amely Kis Péter építész munkáit mutatja be. Az alábbiakban Janáky István építész megnyitóját közöljük, valamint a kiállított mûveket kísérô szövegeket.

Janáky István
Megnyitó 2001. március 7.

Tisztában vagyok vele, hogy egy kiállításmegnyitó nem alkalmas a színre bocsátott mûvek tüzetes és hosszas taglalására, pláne ha olyan elmélyült és ambiciózus munkákról van szó, mint az itt látható négy dolog: a margitszigeti Vadaskert, az állatkerti Japánkert rekonstrukciója, a Budapest Zoo Nagysziklájának belsô terébe tervezett Éjkert és a mindszentkállai kettôszázkettes helyrajzi számú ingatlan falusi kertje.
A megfelelô értékelést az is gátolja, hogy nem vagyok a kertmûvészet tudora. Hogy mindezeken a nehézségeken úrrá legyek, az elmúlt hetekben felkerestem néhány szakértôt, akik többé-kevésbé ismerik is a kiállított anyagot. Az ô szakvéleményeik fognak most hallhatóvá válni, egy magnószalag segítségével. Van köztük talajbiológus, botanikus, kerti dísztárgyakat készítô mûvész, sôt még parkôr is. Hallgassák meg ôket.

(Egymás után felhangzik a nagy fülemüle, amint csattog, a fekete harkály, amint kopácsol, a vad gerle, amint burukkol, a kakukkoló kakukk,  a holló, amint korrog, a süvöltô, amint csisszeg, a búbos banka, ahogy többször azt kiálltja, hogy hu-pu-pu, a sajátszerû hangokat hallató haris, a barátka poszáta, amint csicsereg,
a hortyogva riszákoló túzok és a macskabagoly, amint huhog.)

Az elhangzottakhoz nem is akarok hozzáfûzni semmit, mert arra az elhatározásra jutottam, hogy teljesen egyetértek ezekkel a kerti profikkal, bár bevallom, hogy a szövegek ezoterikus szakmai fordulatai miatt több helyen nem egészen világosan értettem, mit is akartak mondani. A kiállítást mindenesetre megnyitom.
 

Kis Péter (32) építész
Munkák
Faépületek a Fôvárosi Állat- és Növénykert számára, 1994–1997; „A” hegy rekonstrukció, 1997–2001 (Turányi Gábor) Margitszigeti Vadaspark, Budapest 1997–2000 (Kruppa Gábor); Kós Károly 3 épületének rekonstrukciós tervei, 1997–2001; Bauhaus villalakás belsôépítészete, 1997; Villa az Orbán hegyen, 1998–1999 (Szlabey Balázs, munkatárs: Nyitrai Péter), Bonsai Pavilon, 1998 (Szlabey Balázs, munkatárs: Nyitrai Péter) „B” hegy rekonstrukció, 1998–2000 (Szlabey Balázs, munkatárs: Nyitrai Péter, Fülöp Veronika, Kismarty-Lechner Kinga); Japánkert, kunyhó 2000; Köves Clifford Chance Pünder ügyvédiroda belsôépítészet (Szlabey Balázs, Nyitrai Péter).

Kiállítások
Velence, Biennálé, student section, 1991; London, Royal Academy, RIBA 1992; Graz, Austria Europan 4, 1996; Róma, Europan 4, 1997; Budapest, Munkák 1994–98, 1998; Piran, Bonsai Pavilon, 1998; Berlin, Akademie der Künste, Bonsai Pavilon, 1999; ETH Zürich, Bonsai Pavilon, 2000; Delft,  Bonsai Pavilon, 2000; Köln, Bonsai Pavilon, 2001.

Pályázatok
RIBA, Hybrid and superimposition – exhibited entry, 1992; Szent György tér, Budai Vár rekonstrukció I. díj, 1994; Domonkos kolostor, Margitsziget I. díj, 1994 (Ivány Inkével); Europan 4 Budapest site runner up prize, 1996 (Major Györggyel); Nemzeti Színház II. díj, 1997 (Turányi Gáborral); Pesti Színház II. díj, 2000.  competition,

Díjak
Piranesi mentioned, 1998; Budapest Építészeti Nívódíja, elismerô oklevél, 1999.

Kert
(Mindszentkálla, 202. hrf.)
(…)  Mutuban a Szucsau melletti Tajhu-tó egyik partján nô négy ciprusfa, ezeket a tulajdonságaiknak megfelelô nevekkel illették: Tiszta, Ritka, Ódon és Különleges. A Tiszta nevû fának hosszú s egyenes a törzse, lombozata esernyôszerûen szétnyílik a tetején. A Ritka egészen a földig hajol, és törzse három Z alakú ággá válik szét. Az Ódon teteje csupasz, törzse széles és zömök, rendetlenül növô s félig kiszáradt ágai egy öregember ujjaira emlékeztetnek. A Különleges nevû fának kettéágazó törzse spirál alakban csavarodik össze, és így tekeredik egészen a fa tetejéig.  (…)

Lin Yutang
(…)   A citromfa a legelôkelôbb a különbözô illatos növények között, igazi nemesúr, mert illata oly finom, hogy alig lehet megérezni; a jázmin viszont közönséges fickó, mert illatát részben másoktól veszi kölcsön. A jázmin illata tehát egy mosolygó hízelgôt idéz meg. (…) ismeretlen kínai festô visszaemlékezései

Éjkert
Az „A” hegy mészkôhegységet mintáz, dolomitcsúccsal. Ahogy a víz bejut és átjárja egy mészkôhegy belsejét, úgy kívánjuk a mûszikla belsejébe a természetes fényt bejuttatni és végigvezetni (víznyelô-fénynyelô, cseppkô-fénycsepp ). Így a mûszikla belseje – a különleges fényviszonyok hatásaként –  teliholdas kerteket imitál.
mûleírás

Japánkert
A tradicionális japánkertek egyetlen építménye a teaház, így a bonsaioknak védelmet nyújtó pavilon megjelenésében egy, a környezô fák közé benövô bambuszligetet imitál. Íves üvegfal választja el a látogatókat a fácskáktól, amely a méhviasszal kezelt vörösfenyô oszlopok között kanyarog, akárcsak a bemutató hátterét adó bambuszfal. A bazaltzúzalék ágyazat, az automata öntözôberendezéssel és a környezô fák lombkoronáinak alsó szintjén lévô fa-alufólia árnyékolóval kiegészítve biztosítja a megfelelô klímát a nyári melegben.
mûleírás

Vadaskert
A helyet megismerve ráébredtünk, hogy tereit elsôdlegesen a facsoportok helyzete és nem a házak egymáshoz való viszonya határozza meg. A meglévô erdészlakot mint az egyetlen házként megformált épületet kívánjuk megtartani. Felismerve azt, hogy terület nem bír el több „házat”, a többi épületet „farakatként” terveztük meg.
mûleírás


Kérjük küldje el véleményét címünkre: beszelo@c3.hu


C3 Alapítvány      c3.hu/scripta/