A HEL elégedetlen a kampány eddigi menetével


2002.03.11.

Mint azt a HEL februári biztonságpolitikai fóruma is bizonyította: éles különbség van a politikai erők között a hadkötelezettség kérdésében. Öt párt (Centrum, MSZP, Munkáspárt, Nemzeti Demokrata Párt, SZDSZ) kötelezte el magát az önkéntes haderőre való áttérés mellett - rövid távon, legkésőbb 2006-ig. A HEL őszinte köszönetet mond ezen pártoknak, hogy a lakosság többségének véleményével megegyezően meg akarják szüntetni a sorkatonai szolgálatot és álláspontjukat a fórumon is kifejtették.

A kényszersorozás az államnak fölösleges pazarlás, az érintett fiataloknak pedig igen hátrányos. Ahelyett, hogy szakmai és családi jövőjük – társadalmilag is hasznos – megalapozásán, építésén fáradoznának, arra kényszerítik őket, hogy életük egy részét áldozzák fel elavult hagyományok, előítéletek és téveszmék oltárán; engedelmes eszközként vegyenek részt a látszat fenntartásában. Tekintélyes katonai szakértők állítják, hogy a jelenlegi sorozott haderő a mai kihívásoknak, követelményeknek egyáltalán nem felel meg, az abban folyó úgynevezett ”kiképzés” - már a rendelkezésre álló idő rövidsége miatt is - csak alibi.

A hadkötelezettség témája a kampányban eddig mégsem kapott elég hangsúlyt, nyilvánosságot. Érthető, hogy a sorozáshoz ragaszkodó pártok nem sok szót ejtenek a témáról. A legnagyobb ellenzéki párt, az MSZP programja kellő hangsúllyal kezeli a kérdést, és határozottan ígéri, hogy legkésőbb 2006-ig befejezi az áttérést a teljesen önkéntes haderőre. Ehhez képest a téma az MSZP kampányában is igencsak mellőzött. Juhász Ferenc honvédelmi miniszterjelölt nyilatkozataiban pedig ismét előfordult a régi, sokszor hallott állítás: ”az áttéréshez sok pénz kell”.

A HEL sokszínűsége miatt nem foglalhat állást abban a kérdésben, hogy az ország mennyit költsön honvédelemre. Azt viszont határozottan cáfoljuk, hogy a kényszersorozás megszüntetéséhez “sok pénz kell”. Két dolgot nem szabadna összekeverni: a kényszersorozás helyettesítését szerződéssel, illetve a korszerűsítést. Az önkéntességre való átmenet költségvonzata minimális, különösen most, amikor a kormány már úgyis felemelte a szerződésesek illetményét. Amikor nagy költségekről beszélnek, akkor nyilván a mainál jobban felszerelt, korszerű, igazi profi hadsereg megteremtésének költségeire gondolnak és nem pusztán az önkéntességre való áttérés költségeire.

Rá kell mutatnunk arra is, hogy a szerződéses létszám feltöltését nemcsak - sőt, ma már elsősorban nem - pénzügyi tényezők akadályozzák. Azzal, hogy az illetékesek a szerződés előfeltételeként megkövetelik több hónapos sorkatonai szolgálat letöltését, valójában hátráltatják a szerződéses létszám feltöltését. Egyúttal viszont elősegítik a kényszersorozott katonaság ismert visszásságainak, bajainak továbbvitelét, átörökítését.

Az érintett fiatalok kétségbeesése, elkeseredettsége egyre fokozódik: ezt mutatják a nekünk küldött levelek. A HEL együttérez a hadkötelezettség sértettjeivel, és azt kéri, hogy a társadalom is legyen szolidáris. Arra törekszünk, hogy a hadkötelezettség témája a választási kampány még hátralévő szakaszában nagyobb szerephez jusson.

Farkas Henrik ügyvezető
Vida István ügyvivő

Hadkötelezettséget Ellenzők Ligája – www.hel.hu – farkashe@c3.hu, tel.: 3856788

*****************

A közleményről hírt adott
MTi

Magyar Nemzet:  A HEL szerint olcsóbb a leépítés (2002.3.11.)

Népszava,:
Ma elôször vonulnak be hat hónapra a sorkötelesek

Internetto     2002. március 12. 14:11:51 A HEL szerint nem kerülne sokba a megszüntetés - MTI

A HEL a sorkötelezettség megszüntetésének költségeiről  2002.03.12. kedd, 06:10  Hirös index


TV2 Jó reggelt Magyarország, 2002.03.12. 7:35

Magyar Televízió  M1  Ma Reggel  2002.03.18, 6:50.





BACK