HEL nyilatkozat 2000.01.21.

A HEL elégedetlen a bizottságokkal


 Az országgyûlés Egészségügyi és Honvédelmi Bizottsága január 18-i együttes ülésén foglalkozott az agyhártyagyulladás járvány tanulságaival. Tény, hogy a járvány következtében történtek intézkedések a sorkatonák életkörülményeinek javítására, és további intézkedéseket is terveznek. Mégis úgy véljük, hogy a bizottságok nem igyekeztek e tragikus járvány összefüggéseit mélyrehatóan elemezni.
 Annak a megállapításnak, hogy nincs közvetlen ok-okozati összefüggés a laktanyai körülmények és a szóban forgó járvány kialakulása között, csekély a jelentõsége. Vitathatatlan ugyanis, hogy a laktanyákban uralkodó körülmények szükségszerûen megkönnyítik különféle betegségek, járványok elterjedését, mégha véletlen is, hogy mikor, milyen súlyos betegség alakul ki. Ezért állítjuk - a lakosság túlnyomó többségéhez hasonlóan -, hogy igenis szoros összefüggés volt a járvány és a laktanyai körülmények között.
 Úgy véljük továbbá, hogy szükségszerû a kapcsolat a rossz körülmények és a hadkötelezettség intézménye között. Nemcsak Magyarországról, de más országokból is érkeznek hírek a sorkatonák kiszolgáltatott helyzetérõl, sanyarú életkörülményeikrõl, a sorozott hadseregekben szokásos szívatásokról. A sorkatonákat ugyanis mindenütt másodrendû állampolgárnak tekintik. Ez a szemlélet nálunk is jellemzõ: a honvédelmi miniszter egyik tavalyi nyilatkozata nyers õszinteséggel úgy fogalmaz, hogy “a szerzõdéses katona másfajta szállást és haditechnikát igényel.” Ugyanebbõl a szemléletbõl fakadt a kezdeti, csak a sorkatonákat érintõ “részleges” karantén is. A sorkatonáknak nincs hatékony érdekvédelme. Csak az ombudsmani jelentésnek és a sajtónak köszönhetõ, hogy helyzetük most az érdeklõdés középpontjába került.
 Hazánk gazdasági helyzete nem engedi meg azt a luxust, hogy két hadsereget finanszírozzon, egy teljesítményorientált, korszerû, NATO-kompatibilis hadsereget, és egy kényszersorozott, elavult, neveléspótló tömeghadsereget. A lakosság többsége a sorozás eltörlését kívánja. A sorozás ma a honvédelem irányítóinak nosztalgiáját, valamint a sorozással, sorkatonákkal foglalkozók egzisztenciális érdekét szolgálja, nem pedig a haza védelmét.
 Sajnálatos, hogy a honvédelem irányítói nem veszik figyelembe a lakosság többségének véleményét. A civil kontroll szempontjából egyébként is aggályos, hogy a honvédelmi miniszter és az országgyûlés Honvédelmi Bizottságának elnöke ugyanahhoz a párthoz tartozik.

Budapest, 2000. 01. 21.

Farkas Henrik
ügyvezetõ